Slovakkia kaalub kodumaise toidu kvootide lisamist põhiseadusse | Välismaa

2250777h2688t24

Tere tulemast Eestisse! Slovakkia kaalub kodumaise toidu kvootide lisamist põhiseadusse, et kaitsta kohaliku põllumajanduse ja toiduainetööstuse jätkusuutlikkust. See teema on tõstatanud palju arutelu nii Slovakkias kui ka rahvusvahelisel tasandil. Kas kodumaine toit peaks olema eelistatud või peaksime avama oma turud välismaistele toiduainetele? See küsimus puudutab kõiki meid ja on oluline ka siin Eestis. Lugege edasi, et saada rohkem teavet selle olulise teema kohta ja mõista, kuidas see võib mõjutada meie toiduvalikut ja majandust.

Slovakkia põllumajandusminister Richard Takac soovib, et riigi põhiseaduses oleks sätestatud minimaalne kohustuslik osakaal kodumaist päritolu toitu, mida kauplusteketid peavad müüma. Varem kukkusid sarnased katsed läbi Tšehhis ja Rumeenias Euroopa Komisjoni vastuseisu tõttu.

Takac on väljendanud korduvalt muret Slovakkia toidu nappuse üle kaupluste lettidel. Hiljuti mõlgutas ta avalikult kohustuslike kvootide lisamist põhiseadusse.

“Mul on olemas teave, et mõned Euroopa Liidu riigid määravad põhiseaduses kodumaise toodangu osakaalu kaplustekettides,” ütles minister.

Euractiv päris Slovakkia põllumajandusministeeriumilt, millistest riikidest rääkis Takac ja kas vastav põhiseaduse muutmise ettepanek on juba ette valmistatud, kuid ministeerium ei vastanud küsimustele.

Slovakkia kauplustekette esindava ühenduse SAMO tegevjuht Martin Krajcovic kritiseeris ideed.

“Meie teada pole ühtegi riiki EL-is, mis sätestab põhiseadusega kohustuslikku osakaalu toodetest nende päritolu järgi,” ütles ta.

Krajcovici sõnul rikuks kvoodid EL-i reegleid, aga ohustaks ka toidu kättesaadavust

EL-i aluslepingud tagavad tõepoolest kaupluste, kaasa arvatud toidukaupade vaba liikumist EL-is ühisturul. Kodumaise toodangu kohustuslikud kvoodid seaks Euroopa Komisjoni sõnul teiste liikmesriikide tootjaid ebaõiglasse olukorda.

Varem pidid Euroopa Komisjoni survel loobuma kohustuslike kvootide kehtestamisest kodumaisele toodangule Tšehhi ja Rumeenia.

Tšehhi parlament võttis 2021. aastal seadusemuudatuse, mis oleks kohustanud suuri kauplustekette müüma vähemalt 55 protsendi ulatuses kodumaist toodangut. Euroopa Komisjon ähvardas Tšehhit seejärel kohtuasjaga, mistõttu Praha keeldus kiiresti algatusest.

Loe rohkem:  Islandil purskama hakanud vulkaani laava on jõudnud esimeste majadeni | Välismaa

Rumeenias kehtis 2017. kuni 2020. aastani nõue, mille järgi pidid suured kauplusteketid müüma vähemalt 51 protsendi ulatuses kodumaist toodangut. Komisjon algatas Rumeenia vastu rikkumismenetluse kohe pärast seaduse jõustumist. Juhtum päädis Rumeenia nõude kaotamisega.

Lõppkokkuvõttes võib öelda, et Slovakkia kaalumine kodumaise toidu kvootide lisamist põhiseadusse on põhjalikult läbi mõeldud otsus, mis võib märkimisväärselt mõjutada riigi põllumajandussektorit ja toiduainete turvalisust. Selle sammu eesmärk on kaitsta kohalikke põllumajandustootjaid ja tagada kodumaise toidu jätkusuutlik tootmine ning tarbimine. Samas tuleb arvestada ka rahvusvaheliste kaubanduslepingutega ning võimalike negatiivsete mõjudega väliskaubandusele. See otsus kajastab Slovakkia pühendumust oma põllumajanduse ja toiduainetööstuse arengule ning on oluline samm selle tagamiseks, et kodumaine toit on jätkuvalt kättesaadav ja kvaliteetne.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga