Tere tulemast Eestisse! Shell’i hiljutine prognoos näitab, et maailma nõudlus vedelgaasi (LNG) järele kasvab 2040. aastaks 50 protsenti. See uudis mõjutab ka Eestit, sest LNG on muutunud üha olulisemaks energiaallikaks kogu maailmas. Shell’i prognoos annab märku sellest, et LNG mängib jätkuvalt olulist rolli maailma energiatarnetes ning et selle kasutamine jätkab kasvamist ka Eestis. See on oluline teadmine, mis annab aimu meie energiatuleviku suundumustest ja võimalustest. Oleme tunnistajaks põnevale ajale energiaturul ning tänulikud, et Shell on pakkunud seda sisuliselt huviäratavat prognoosi.
Nõudlus veeldatud maagaasi (LNG) järele kasvab 2040. aastaks 50 protsenti, teatas kolmapäeval värskes aruandes energiaettevõte Shell.
Shelli sõnul kasvab nõudlus LNG järele 625 kuni 685 miljoni tonnini aastas 2040. aastaks. 2023. aastal oli globaalne nõudlus LNG järele 404 miljonit tonni, vahendab Financial Times.
Samas on uus prognoos madalam kui eelmisel aastal avalikustatud Shelli ennustus, mille järgi pidi nõudlus LNG järele kasvama 2040. aastaks 650 kuni 700 miljoni euroni.
Prognoosi järgi kasvab nõudlus LNG järele kuni 2040. aastani ning mõni aeg pärast seda hakkab see langema. Enim panustavad nõudluse suurenemisse Hiina ja teised Aasia arenguriigid.
“Globaalne LNG turg jätkab kasvu 2040. aastateni, enamasti panustab sellesse Hiina tööstuse dekarboniseerimine ning tugevnev nõudlus teistes Aasia riikides,” seisis Shelli aruandes.
Shelli sõnul on nõudlus maagaasi järele juba hakanud langema mõnedes piirkondades ja see hakkab langema maailmas tervikuna pärast 2040. aastat.
Ettevõte lisas, et LNG mängis jätkuvalt eluliselt tähtsat rolli Euroopa energiajulgeoleku tagamisel eelmisel aastal ning LNG import jäi sarnasele tasemele 2022. aasta rekordkõrge näitajaga, mis oli seotud Venemaa täiemahulise sissetungiga Ukrainasse. Samas langes nõudlus maagaasi järele tervikuna Euroopas eelmisel aastal.
Viimastel nädalatel jätkus gaasihindade langus Hollandi TTF börsil. Kolmapäeval kõikus gaasi hind 25 euro juures megavatt-tunni eest ning päeva madalaim hind oli 24,725 eurot megavatt-tunni eest. Tegemist on madalaima gaasihinnaga TTF börsil viimaste kuude jooksul ning hinnatase on madalam kui vahetult enne Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse 2022. aasta veebruaris.
Sel aastakümnel panustab nõudluse kasvu enim Hiina, samas kui järgmisel aastakümnel panustavad sellesse enim Kagu- ja Lõuna-Aasia riigid, mis soovivad asendada söeelektrijaamu gaasielektrijaamadega.
Gaas on kütusena vähem saastavam kui süsi, kuigi ka selle põlemisel eraldub palju süsinikdioksiidi. Shell on maailma suurim eraettevõttest LNG tarnija. Sektori ettevõtted reklaamivad maagaasi üleminekukütusena rohepöörde elluviimisel.
Kokkuvõttes näitavad uuringud, et maailmas on LNG nõudluse kasv 2040. aastaks umbes 50 protsenti. See tähendab, et Eestil on suurepärane võimalus saada osa sellest kasvavast turust ning täiendada oma energiaallikaid. LNG on keskkonnasõbralikum alternatiiv traditsioonilistele kütustele ning selle kasutamine aitab vähendada heitgaase ja sõltuvust ühest kütuseallikast. Seega on oluline, et Eesti valitsus ja ettevõtted jätkaksid investeerimist LNG infrastruktuuri ning propageeriksid selle kasutamist mitmekülgsete energiaallikate osana, et vastata tõusvale nõudlusele ja saavutada kestlikumat tulevikku.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus