Scholz, Tusk ja Macron lubasid viivitamatult tarnida Ukrainale rohkem relvi | Välismaa

2310924h7386t24

Eile õhtul teatasid Saksamaa kantsler Olaf Scholz, Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron, et kavatsevad viivitamatult tarnida Ukrainale rohkem relvi. See otsus on reageering Venemaa agressioonile Ukrainas ning näitab Euroopa Liidu solidaarsust Ukrainaga. Relvade saabumine aitab tugevdada Ukraina kaitsevõimet ning kaitsta riigi suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. See on oluline samm Euroopa Liidu jaoks, et näidata karmi seisukohta Venemaa tegevuse suhtes ning toetada demokraatlikku õigust Ukrainas.

Reedel Berliinis niinimetatud Weimari kolmnurga formaadi raames kohtunud Saksa kantsler Olaf Scholz, Poola peaminister Donald Tusk ja Prantsuse president Emmanuel Macron lubasid viivitamatult saata Ukrainale lisaabi, suurendada relvade tootmisvõimet ning töötada koos kaugmaarakettide tarnimiseks Kiievile.

“Me hakkame viivitamatult soetama rohkem relvi Ukrainale,” ütles Scholz, lisades, et relvaostud leiavad aset üle maailma.

Ühtlasi lubas Scholz suurendada relvade tootmisvõimet koostöös teiste partneritega ja Ukraina sees.

“Me kasutame Euroopas külmutatud Vene varadelt teenitud suuri kasumeid rahalise toe osutamiseks Ukrainale ning relvaostudeks,” lisas Scholz, avaldades toetust Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni vastavale plaanile. Seni polnud teada, kas Berliin toetab külmutatud Vene varadelt teenitud kasumite suunamist ka relvaostudeks või ainult Ukraina riigieelarveliste vajaduste toetamiseks.

Samuti ütles Saksa kantsler, et kõneluste käigus lepiti kokku uue koostööformaadi loomises Ukrainale kaugmaarakettide tarnimiseks Ramsteini formaadi baasil.

Kaugmaarakettide saatmise koalitsioonis leppisid mitmed NATO riigid 26. veebruaril Pariisis ning pole selge, kas Scholz viitas sellele kokkuleppele või veel ühe uue koostööformaadi loomisele. Saksamaa on seni olnud vastu enda kaugmaarakettide Taurus saatmisele Ukrainale. Pariisis kokku lepitud koalitsiooni esimene kohtumine toimub järgmise nädala esmaspäeval Ramsteini õhuväebaasil Saksamaal.

Lisaks lubasid Scholz, Macron ja Tusk suurendada Euroopa Liidu rahalist abi Ukrainale ja laiendada Ukraina sõdurite väljaõppeprogramme.

Loe rohkem:  NATO riigid on hakanud lõpuks oma kaitsekulutusi tõstma | Välismaa

Macron kirjeldas Vene sõjast Ukraina vastu lähtuvat ohtu kui Prantsusmaale ja Euroopale eksistentsiaalset.

“Me teeme kõik meist oleneva, et Venemaa ei võidaks seda sõda. See otsustavus on tugev ning eeldab meie ühtsust,” ütles Prantsuse president.

Samuti lubas Macron suurendada toetust Moldovale, mis seisab tema sõnul silmitsi Vene hübriidsõjaga.

Samas ütles Macron, et kohtumisel lepiti kokku, et Pariis, Berliin ja Varssavi ei kavatse iial minna eskalatsioonile Venemaaga.

Tuski sõnul näitab kohtumine, et Poola, Saksamaa ja Prantsusmaa on ühtsed julgeolekuküsimustes.

“Tänane kohtumine näitab selgelt, et pahatahtlikud kuulujutud, et Euroopa pealinnade vahel oleks erinevused, on vägagi ülespuhutud. Täna oleme rääkinud ühel häälel meie mandri julgeolekust,” ütles Poola peaminister.

Tusk lisas, et Macron ja Scholz võtsid vastu tema kutse kohtuda uuesti Weimari kolmnurga formaadis suve alguses, et tutvustada oma uusi ühiseid plaane.

Kokkuvõttes võib öelda, et Olaf Scholz, Donald Tusk ja Emmanuel Macron on lubanud kiirendada Ukrainale relvade tarnimist, et aidata neil kaitsta end Vene agressiooni eest. See lubadus näitab solidaarsust Ukraina vastu ning kinnitab nende pühendumust tugevdada Ukraina kaitsevõimet. Sellised sammud on olulised, et toetada demokraatlikke väärtusi ja rahvusvahelist õigust ning vastu seista Venemaa agressioonile.loodetavasti aitab see tugevam relvastus Ukrainal kindlustada oma territoriaalset terviklikkust ja tagada rahu piirkonnas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga