Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised räägivad Saksamaa rahandusministri Olaf Scholzi üleskutsest teistele Euroopa Liidu liikmesriikidele suurendada relvaabi Ukrainale. See oluline samm on osa jõupingutustest toetada Ukrainat tema jõupingutustes Venemaa agressiooni vastu. Scholzi kutsung on tuletiseks kiirele ja tõhusale sekkumisele, mis võib mõjutada tervet Euroopa Liitu. See teema on oluline ka Eestile, kuna see mõjutab meie piirkonna stabiilsust ja julgeolekut. Sellest tulenevalt on tähtis olla kursis ja mõista antud olukorra arenguid.
Saksamaa kantsler Olaf Scholz avaldas esmaspäeval muret, et teised Euroopa Liidu riigid ei plaani tema teada lähiajal uusi suuri Ukraina relvaabi saadetisi. Kantsler kutsus samuti Euroopa Komisjoni kontrollima, mis on liikmesriikide plaanid Ukraina abistamiseks.
Scholz ütles ajakirjanikele esmaspäeval, et Saksamaa kavandatud Ukraina relvaabi kahekordistamine sel aastal kaheksa miljardi euroni pole piisav Ukraina julgeoleku tagamiseks pikas plaanis, kirjutab Politico.
“Seetõttu kutsun üles meie liitlasi EL-is suurendama samuti oma pingutusi Ukraina toetamiseks. Seni enamike EL-i riikide kavandatud relvaabi Ukrainale on liiga väike. Meil on vaja suuremaid panuseid,” ütles sotsiaaldemokraadist Saksa valitsusjuht.
Kantsleri ootamatult otsekoheses kõnepruugis kajastub Saksa ametnike kasvav mure, et teised EL-i riigid ei osuta piisavalt abi Ukrainale.
Scholz ütles, et teised EL-i liikmesriigid võib-olla kavandavad uusi abipakette Ukrainale, kuid ta pole sellest teadlik. Seetõttu palus Saksa valitsus Euroopa Komisjonil küsitleda liikmesriike nende kavandatud relvaabi mahtude kohta.
“Hiljemalt [1. veebruariks] vajame võimalikult täpsemat ülevaadet selle kohta, millist abi plaanivad meie Euroopa partnerid Ukrainale sel aastal osutada,” ütles kantsler. 1. veebruaril toimub erakorraline Euroopa Ülemkogu istung.
Saksa kantsler avaldas lootust, et EL-i valitsusjuhid suudavad kokku leppida tippkohtumise käigus 50 miljardi eurose Ukraina abipaketi heakskiitmises. Seni oli selle abipaketi vastu võtmine takistatud Ungari peaministri Viktor Orbani vastuseisu tõttu.
“Olen kindel, et me suudame jõuda kõigi 27 liikmesriigi ühisele otsusele,” ütles Scholz.
“Me töötame selle kallal väga pingeliselt ning ma pingutame palju, et see saaks teoks,” lisas ta.
Kokkuvõttes näib, et Scholz teeb tõsiseid jõupingutusi, et rohkemate EL-i liikmesriikidega koostööd teha ja suurendada relvaabi Ukrainale. See näitab solidaarsust ja toetust Ukrainale Vene agressiooni vastu. Loodame, et teised EL-i liikmesriigid vastavad Scholzi kutsele ja näitavad üles samasugust pühendumust. Ukraina vajab praegu rohkem kui kunagi varem tuge ja toetust, seega on oluline, et rahvusvaheline kogukond ühineks jõududega, et toetada Ukraina inimesi nende võitluses rahu ja vabaduse eest.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus