Saue vald algatas Saue linna uue keskuse detailplaneeringu | Majandus

2185117h5d69t24

Saue vald teeb Saue linna uue kesklinna plaani

Saue vald paneb tähelepanu kuldse võimalusele: Saue linna uue keskuse detailplaneeringu algatamine! See strateegiline samm toob kaasa ekspertide arvamuse, avalikkuse kaasatavuse ja investeerimisvõimalusi, et luua elujõuline ja atraktiivne keskus tulevikule. Saue linna uus keskus loob keskkonna, mis täidab perekondade, äriettevõtete ja külastajate vajadusi, samal ajal säilitades Saue ainulaadse identiteedi.

Saue vallavalitsus algatas Saue linna uue linnakeskuse ja elurajooni, mis hakkab asuma praegusest linnaruumist teisel pool raudteed, detailplaneeringu. Tegu on 6000 elanikuga Saue linna märkimisväärselt kasvatava arendusega, kuhu peaks ehitatama üle 1000 korteri.

Arendaja Estera Saue plaanib koos Saue vallaga Saue linnale rajada praegusest linnaruumist teisepoole raudteed jäävale lagedale alale uue linnakeskuse ja elurajooni, eelmisel nädalal algatas Saue vallavalitsus arendusala detailplaneeringu.

Estera on koostöös vallaga valmis saanud arenduse esialgse eskiisi, mille järgi on planeeritava ala läänepoolne ala vastavalt üldplaneeringule keskuse ala. Keskuse alale parima lahenduse leidmiseks korraldati mullu planeerimisvõistlus, mille võitis PIN Arhitektide poolt koostatud töö.

Uude elurajooni ehitatakse 1200 korterit, investeeringu suuruseks on veerand miljardit eurot. Ala suuruseks on ligikaudu 39 hektarit.

Saue linna praeguse keskuse telje moodustab Kütise tänav koos kaupluse,
pargi ja vallamajaga. Planeeringus pikendatakse telge teisele poole raudteed, kus see moodustab uue linnaväljaku koos planeeritud kultuurimaja, tervisekeskuse, büroohoonete ja ärihoonetega. Avalikud ja ärihooned on kavandatud ka ristuvale teljele, paralleelselt raudteega, kus hakkavad paiknema kauplus ja kool. Kooli kõrvale on planeeritud täismõõdus staadion/jalgpalliväljak ja lasteaed.

Kõrgemad kortermajad on kavandatud keskusele lähedale, hajudes kaugemale liikudes sujuvalt madalamaks. Planeeringu idapoolsele alale on kavandatud üksik- ja ridaelamute krundid, väiksem spordihoone ning lasteaed. Väikeelamute ja raudtee vahelisele alale on kavandatud ribapark koos mängu- ja
spordiväljakute ning vabaaja rajatistega.

Loe rohkem:  Gren ja Tartu Veevärk alustavad uuringuid reoveest sooja tootmiseks | Majandus

Planeeringu järgi rajatakse uus keskusala kümnes etapis. Esimene etapp saab olema raudteeäärne keskusala ja 96 korteri ehitus.

Detailplaneeringuga kavandatakse väikeelamute alale maksimaalselt
284 elamuühikut ja keskuse alale maksimaalselt 1132 elamuühikut. Planeeritavad korterelamud võivad olla kuni viiekorruselised, kõrgusega kuni 20 meetrit. 

Planeeringu järgi rajatakse kaks raudteealust läbipääsu, mis ühendavad ala Saue linnaga. Üks läbipääs on mõeldud nii auto- kui ka kergliiklusele, teine ainult kergliiklusele.

Estera peab omalt poolt toetama Saue valla sotsiaalobjektide väljaehitamist
7000 euroga iga detailplaneeringuga kavandatud eluaseme (üksikelamu, ridaelamu boks, paarismaja osa ja korter). Sotsiaalse taristu tasu suurus
indekseeritakse vastavalt aastapõhisele tarbijahinnaindeksile.

Estera ehitab ka raudteepeatuse juurde pargi ja reisi avalikud
parklad autodele ja jalgratastele. Arvestatakse 100 kohta autodele ja 300 kohta
jalgratastele.

Estera Saue üks omanikest Ülo Adamson on varem öelnud ERR-ile, et arendus saab olema Saue linna laiendus, kuhu on plaanis luua peamiselt noortele peredele mõeldud kvaliteetse keskkonnaga uus linnaruum. Adamsoni sõnul soovitakse kopp maasse lüüa 2026. aastal. Kogu investeeringu suuruseks hindas Adamson 250 miljonit eurot.

Äriregistri andmeil on arendaja Estera Saue osanikud Ülo Adamson, Raul Kirjanen ja Anders Anderson. Ettevõte omandas 2022. aastal Saue vallas kinnistud, mille kogupindala on 78,6 hektarit.

Saue linnas elab praegu veidi üle 6000 inimese. Valla elanike arv on umbes 26 000 inimest.

Saue linna uus keskus: investeering tulevikku

Saue valla algatatud detailplaneeringu käivitamisega avatakse uus leht Saue linna arenduse jaoks. Uus keskus loomaotse investeering tulevikku, pakkudes elanikele ja külastajatele modernseid ja atraktiivseid ruume. See projekti peaks elustama keskust, tuues kaasa uueid ärimudeleid ja võimaldades Saue valla jätkuvat arengut elamise, töötamise ja nautimise keskusena.

Loe rohkem:  Kell 21.40 "Esimeses stuudios" suur debatt energeetika tulevikust | Majandus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga