Salman Rushdie: tehisaru ohustab ainult ebaoriginaalseid kirjanikke | Välismaa

2317326he3fdt24

Tere tulemast Eestisse! Täna räägime juhtivast kirjanikust Salman Rushdiest, kes on väitnud, et tehisintellekt ohustab vaid neid kirjanikke, kes ei suuda luua originaalset ja ajatut kirjandust. Rushdie usub, et inimene ja tema looming on võimelised ületama masinate loodud tekstide külma ja mittemidagiütlevat maailma. Tema sõnad pakuvad mõtlemapanevat väljakutset kõigile kirjanduse armastajatele ning innustavad looma sügavamat ja mõjusamat kirjandust. Tutvustagem lähemalt seda huvitavat arvamust ning avastagem, kuidas see mõjutab meie arusaama kirjandusest ja inimloomingu väärtusest.

Kuulus kirjanik Salman Rushdie kirjutas neljapäeval, et tehisaru (AI) tööriistad ohustavad ainult ebaoriginaalseid kirjanikke, aga tõsistele romaanikirjanikele tehisaru endast ohtu ei kujuta.

Rushdie kirjutas Prantsuse kirjandusajakirjas La Nouvelle Revue Française’s (NRF), kuidas ta pani ChatGPT proovile ülesandega kirjutada 200 sõna tema stiilis.

Tulemus oli “hunnik mõttetust”.

“Mitte ükski lugeja, kes on lugenud kas või ühe minu lehekülje, ei arvaks, et mina olen selle autor. Päris julgustav,” leiab Rushdie.

“Saatanlike salmide” ja “Kesköö laste” autori arvates on AI kirjutamistööriistad ohuks lihtsamat sorti kirjandusele.

“Probleem on aga selles, et need olendid (AI tööriistad) õpivad väga kiiresti,” tõdeb ta ja lisab, et muretsema peaksid need, kes kirjutavad põnevikke ja ulmet, sest seal on originaalsus vähemtähtis.

Suurim oht ähvardab aga stsenariste nii filmi- kui televisiooni vallas.

“Kui arvestada, et Hollywood teeb kogu aeg sama filmi uusi versioone, siis nende stsenaariumide loomiseks saab küll tehisaru kasutada,” rääkis Rushdie.

Kokkuvõttes võib öelda, et Salman Rushdie seisukohad tehisintellekti mõju kohta kirjandusele on väljakutsuvad ja panevad meid mõtlema tuleviku perspektiividele. Ehkki tehisintellekt võib tõesti mõjutada kirjanikke, kelle looming on ebaoriginaalne ja järgib kindlaid mustreid, ei tohiks see olla ainus põhjus muretsemiseks. Pigem võiksime näha tehisintellekti kui vahendit, mis võib abistada ja innustada kirjanikke loomingulises protsessis. Oluline on säilitada tasakaal traditsioonilise kirjutamise ja tehnoloogiliste uuenduste vahel, et säilitada kirjanduses autentsus ja inspireeritus.

Loe rohkem:  USA ja Ühendkuningriik tabasid mitmeid huhtide sihtmärke Jeemenis | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga