Saksamaa tõusis suuruselt maailma kolmandaks majanduseks | Välismaa

1708005550 2260482hef3at24

Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised välismaalt teatavad, et Saksamaa on tõusnud maailma suuruselt kolmandaks majanduseks. See on kindlasti põnev uudis, mis võib mõjutada ka meie siinset majandust ja ärisidemeid Saksamaaga. Saksamaa majanduse kiire tõus näitab nende pidevat kasvu ja innovatsiooni ning võib olla inspiratsiooniks ka teistele riikidele. Loodame, et see uudis toob kaasa positiivseid muutusi ja võimalusi meie enda majandusele ning ärile.

Saksamaa majandus osutus eelmisel aastal Jaapani omast suuremaks ning tõusis kolmandale kohale maailma riikide pingereas, põhjuseks on Jaapani majandusraskused ja jeeni vahetuskursi langus dollari suhtes. Saksa majandus oli viimati suuruselt maailmas kolmas 2007. aastal.

Jaapani majandus langes neljandas kvartalis 0,4 protsenti, kuigi analüütikud ennustasid 1,1-protsendilist majanduskasvu. Lisaks sellele langes kolmandas kvartalis Jaapani majandus 3,3 protsenti. Samas 2023. aastal tervikuna kasvas Jaapani majandus 1,9 protsenti.

See-eest koges Saksamaa eelmisel aastal majanduslangust, kokku vähenes Saksamaa majandus 2023. aastal reaalhindades 0,3 protsenti. Saksamaa föderaalne statistikaamet (Destatis) tõi majanduslanguse põhjustena välja kasvanud intressimäärasid ja nõrgenenud sise- ja välisnõudlust.

Siiski osutus Saksamaa majandus eelmisel aastal dollarites väljendatuna Jaapani omast suuremaks. Saksamaa nominaalne sisemajanduse koguprodukt (SKP) võrdus eelmisel aastal 4,46 triljoni dollariga, samas kui Jaapani majanduse suuruseks oli ainult 4,21 triljonit dollarit.

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) ennustas juba oktoobris, et Saksamaa majandus osutub Jaapani omast 2023. aastal suuremaks, mille peamiseks põhjuseks on jeeni vahetuskursi märkimisväärne langus dollari suhtes.

Yeeni käekäiku mõjutab oluliselt Jaapani keskpanga rahapoliitika: Jaapan on ainus riik maailmas, kus on siiamaale negatiivsed baasintressimäärad. Samal ajal on USA-s föderaalreservi baasintressimääraks 5,25 kuni 5,5 protsenti. Intressimäärade erinevus mõjutab valuutakursi.

“[Jaapani keskpank] loobub tõenäoliselt negatiivsest intressimäärast aprillis,” ütles Nikkei Asiale Jaapani ökonomist Yoshiki Shinke. Samas lisas ta, et Jaapani majanduse nõrkus seab küsimärgi alla edasisi intressimäärade tõuse pärast aprilli.

Loe rohkem:  Transnistria võimud palusid Putinilt kaitset | Välismaa

Pikaajaline majanduskasvu trend on Jaapanis samuti halvem kui Saksamaal, mille põhjuseks on Jaapani majanduse madalam tootlikkus. Saksamaal 2000. aastatel läbiviidud tööturureformid tõstsid tootlikkust ning parandasid ettevõtete konkurentsivõimet, kuigi viimasel ajal kahjustavad Saksamaa konkurentsivõimet tõusnud energiakandjate hinnad.

Kuigi Saksamaa on kaua olnud Euroopa suurim majandus, oli see viimati suuruselt maailmas kolmas 2007. aastal. Hiljem tuli alguses Saksamaal ja seejärel Jaapanil loovutada koha maailma majanduste pingereas Hiinale, mis on praegu suuruselt teine majandus maailmas USA järel.

Kokkuvõttes on Saksamaa majanduse tõus maailma kolmandaks suurimaks märkimisväärne saavutus, mis näitab nende tugevat majanduslikku võimekust ja konkurentsivõimet rahvusvahelisel tasandil. See annab tunnistust nende pühendumusest ja edusammudest majanduskasvu ning arengu suunas. Saksamaa edu on oluline ka Euroopa majanduse seisukohalt ning võib aidata kaasa kogu piirkonna stabiilsusele ja jätkusuutlikkusele. Samuti võib see julgustada teisi riike järgima nende eeskuju ning investeerima oma majandusse ja tööstusse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga