Saksa valitsus võtab 200 miljardit eurot laenu ja investeerib aktsiatesse | Välismaa

2296550hb14bt24

Saksa valitsus on otsustanud võtta suure võla, koguni 200 miljardit eurot, ning investeerida selle aktsiatesse. See otsus on tekitanud mitmesuguseid arvamusi ja spekulatsioone nii Saksamaal kui ka välismaal. Mõned usuvad, et see on julge samm, mis võib suurendada riigi majanduskasvu ja luua uusi töökohti. Teised aga kardavad, et see võib kaasa tuua suuri riske ning destabiliseerida finantsturge. Üks on kindel – Saksa valitsuse otsus on tõstatanud palju küsimusi ning järgnevad kuud näitavad, milliseid tagajärgi see otsus endaga kaasa toob.

Saksa valitsus kavatseb võtta järgmise 10 aasta jooksul 200 miljardit eurot laenu ning investeerida saadud raha eriotstarbelise fondi kaudu rahvusvahelistel turgudel. Alates 2036. aastast loodetakse teenida skeemist aastas 10 miljardit eurot riiklike pensionide väljamaksmiseks.

Uus fond käivitub sel aastal ning valitsuse esimeseks sissemakseks on 12 miljardit eurot. Saksa rahandusministri Christian Lindneri sõnul kasvab fondi suurus 200 miljardi euroni 2030. aastate keskpaigas, kirjutab Euractiv.

Samuti viiakse uude fondi üle valitsuse osalused eraettevõtetes. Kantsler Olaf Scholzi juhitud valitsus kavatseb kasutada ära asjaolu, et rahvusvahelistel turgudel teenitav tootlus on märkimisväärselt kõrgem kui intressimäär, mida tuleb maksta valitsusel enda väljastatud võlakirjadelt. Valitsus loodab, et alates 2036. aastast teenib fond aastas vähemalt 10 miljardit eurot, mida saab kasutada riiklike pensionide maksmise toetamiseks.

Ühtlasi avalikustas Saksa valitsus teisipäeval plaani, mille järgi määratakse niinimetatud standardse riikliku pensioni põrandaks vähemalt 48 protsenti töötaja pensionieelsest palgast kuni 2040. aastani.

Tegemist on Scholzi sotsiaaldemokraatliku erakonna (SPD) 2021. aasta valimiste eel ühe peamise antud lubaduse elluviimisega, mille järgi lubab valitsus, et pension ei lange allapoole teatud piiri, ning samas luuakse süsteem pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse tagamiseks tulevikus. Hetkel rahastatakse Saksa pensionisüsteemi täielikult praeguste töötajate maksudest ja täiendavatest riigieelarvelistest eraldistest.

Loe rohkem:  Kreeka parlament hääletab veebruaris samast soost paaride abielu üle | Välismaa

“”Minu jaoks on pensioni langetamine välistatud. See on väärikuse ja austuse küsimus. Seetõttu stabiliseerime pensionid pikas plaanis, sätestades, et pensionid ei tohi langeda allapoole teatud taset,” ütles Scholz.

Ühtlasi välistas kantsler Saksa pensioniea edasist tõstmist, vaatamata Saksamaa elanikkonna vananemisele. Praegu on Saksamaal pensionieaks 66 eluaastat ning 2031. aastaks tõuseb pensioniiga 67 aastani.

Valitsus loodab, et pensionide väljamaksmise toetamine riikliku investeerimisfondi kaudu aitab vältida pensioni kohustuslike sissemaksete edasist tõusu. Praegu peetakse Saksa töötajate palkadest 18,6 protsenti pensionide väljamaksmiseks, 2035. aastaks on juba kavandatud selle maksu suuruse kasvatamine 22,3 protsendini palgast elanikkonna vananemise tõttu.

Samas kritiseerib osa opositsioonist valitsuse otsust püüda kindlustada tulevasi pensione finantsturgude kaudu. Pensionäride huve esindavad organisatsioonid sooviksid aga pensionipõranda kindlustamist vähemalt 53 protsendi tasemel töötaja senisest palgast.

Kokkuvõttes võib öelda, et Saksa valitsus võtab riskantse sammu, võttes 200 miljardit eurot laenu, et investeerida aktsiatesse. Kuigi see võib suurendada majanduskasvu ja luua lühiajalisi kasusid, on sellega kaasnevad riskid olulised. Oluline on teha põhjalikud uuringud ja jälgida hoolikalt investeeringute tulemusi selleks, et vältida võimalikke tagasilööke ja jätkusuutmatuid olukordi tulevikus. Eestil tuleb jälgida Saksamaa arenguid hoolikalt ja võtta vajadusel õppust nende kogemustest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga