Saaremaa elanikud on viimaste aastate jooksul jätkuvalt hädas olnud südamehaigustega ning südamestimulaatorite paigaldamine on olnud nende jaoks päästerõngas. Seetõttu on mure ja frustratsioon suur, kui selgub, et Kuressaares lõppeb südamestimulaatorite paigaldamine. Saarlased tunnevad end abandetuna ning nõuavad vastuseid ja lahendusi. Kas nende tervis ja elu on vähem oluline kui teiste Eesti piirkondade elanike oma? See küsimus kummitab Saaremaa elanikke ning nõuab kiiret ja adekvaatset tegutsemist.
Valitsus otsustas Kuressaare haigla peab lõpetama alates 1. juulist südamestimulaatorite paigaldamise. Seda teenust saavad edaspidi pakkuda ainult piirkondlikud- ja keskhaiglad. Saarlased on otsuse suhtes rahulolematud.
Südamestimulaatorite järelkontrolliga ja paigaldamisega saab edaspidi tegelda ainult keskhaiglates ja piirkondlikes haiglates ning Kuressaare haiglas selle tegevuse rahastamine tervisekassa poolt lõpetatakse.
Selliselt tutvustas terviseminister Riina Sikkut valitsuse otsust. Ja seda kõike vaatamata sellele, et Saaremaa vallavalitsus, Saaremaa vallavolikogu ja Kuressaare haigla patsientide nõukogu on kõik teinud mitmetele ministritelele pöördumisi, kus soovitakse, et südamestimulaatorite paigaldamine Kuressaare haiglas võiks jätkuda.
Tervisekassa nõukogu tugines oma otsuses kardioloogide seltsi soovitusele
“Me ikkagi lähtume meditsiiniliste spetsialistide arvamusest, soovitusest ja nende ettepanekust tervisekassale. Ja nõukogu tasandil me neid otsuseid ümber ei tee,” lausus Sikkut.
“Just hiljuti oli vestlus ühe eaka patsiendi lähedasega, kes kahel järjestikusel nädalal , kusjuures vastuvõtud olid broneeritud, käis vastuvõtul Tallinnas. Aga patsient ei saanud vajalikku läbivaatust, vajalikku abi. Suures haiglas laiutati käsi, et oi, vastuvõtt on lõppenud, kuigi ta ootas terve päeva. Kolmandal nädalal ta lihtsalt keeldus minemast. Oleme ausad, kui mõelda selle peale, et neli tundi sinna, neli tundi tagasi – see koormus tervisele on ikka väga suur,” rääkis Kuressaare haigla patsientide nõukogu esimees Veronika Allas.
Kolm kuud, ehk 1. juulini on osapooltel – kardioloogide seltsil, Kuressaare haiglal ja Saaremaa vallal aega leida lahendus, et südamehaiged saarlased saaksid Kuressaare haiglas südamestimulaatoreid paigaldada. Kuressaare haigla juht ei välista ka valitsuse otsuse vaidlustamist.
“Teenuse universaalne kättesaadavus kindlasti kukub. Me kindlasti kaalume ka seda, et pöörduda õigussüsteemi poole, et kas see otsus on tehtud õiguslikus vaates ka põhjendatult,” ütles Kuressaare haigla juhatuse liige Märt Kõlli.
Kuressaare lõpetab südamestimulaatorite paigaldamise ja see on põhjustanud Saarelased pettumust ja pahameelt. Paljud inimesed olid lootnud saada vajalikku ravi ja abi lähedal asuvast haiglast, kuid nüüd tuleb neil otsida abi kaugemalt. See võib tekitada lisastressi ja ebamugavust neile, kes vajavad regulaarset meditsiinilist järelevalvet. On oluline, et tervishoiuteenuste kättesaadavus oleks võrdne kõigile Eesti elanikele, sealhulgas ka saarlastele. Võimudele tuleks see muret tõsiselt võtta ja leida lahendusi, mis tagaksid kõigile inimestele vajaliku meditsiinilise abi.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus