Tere tulemast Saaremaale, kus kohalik omavalitsus vaidleb Tehumardi monumendi tuleviku üle. Monumendi kaitseks on kohalik vald välja tulnud oma plaaniga jätta monumendi alles, kuid koristada ära ümbritsevad hauakivid. See vaidlus on tekitanud suurt vastasseisu kohalike elanike ja omavalitsuse vahel ning kogub jätkuvalt avalikkuse tähelepanu. Tehumardi monumendi ajalooline ja kultuuriline tähtsus on muutnud selle küsimuse väga oluliseks Saaremaa kogukonna jaoks.
Saaremaa vald soovib Tehumardi mälestuskompleksi alal viia läbi väljakaevamised ja võimalike punasõdurite säilmed kalmistule ümber matta. Vald soovib likvideerida ka 90 praegust viisnurkadega hauakivi, samas mõõgakujuline mälestussammas jääks Tehumardile alles.
“Soov on see, et need sõdurid, kes on väidetavalt siia hauaplaatide või hauakivide alla maetud, saaks üles kaevatud ja sängitatud kalmistule. Ja peale seda, kui sõdurid on siit ära viidud, nii palju kui neid siin on, siis tegelikult me tahaks neid hauaplaate või hauakive siit ära viia. See monument, see suur sammas jääks alles, seal mõned kohad kinni katta. Aga jah, need hauakivid kui sellised, me näeme, et neid ei oleks vaja siin hoida. Seda enam, et täna on siin need viisnurgad peal. Ei ole kena,” selgitas Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk.
Vastava taotluse Tehumardile võimalike maetute ümbermatmiseks esitas Saaremaa vald sõjamuuseumi juures tegutsevale sõjahaudade komisjonile.
“Meile on tulnud taotlus Saaremaa vallavalitsuselt, täpsemalt on see adresseeritud sõjahaudade komisjonile, mis tegutseb sõjamuuseumi juures, Sõjahaudade komisjon kindlasti arutab seda taotlust,” ütles sõjamuuseumi direktor Hellar Lill, kelle sõnul tuleb otsus Tehumardi kohta lähikuudel.
Tuisu sõnul on väidetavalt Tehumardi hauakivide alla maetuid, kuid kas neid on 90, on tema hinnangul kahtlane. “Aga eks siis saabki näha, mis kaevamisega välja tuleb.”
Pisut eriarvamusel on Tehumardi kompleksi suhtes aga varasemalt olnud muinsuskaitseamet, kes näeb, et pärast ümbermatmist võiksid siiski praegused 90 hauatähist alles jääda kas või siledate, ilma viisnurkadeta plaatidega. Muinsuskaitse on seisukohal, et Tehumardi kompleksi 21-meetrine mõõgakujuline mälestussammas ja hauaplaadid moodustavad kunstiliselt ja arhitektuuriliselt ühtse terviku.
“Me räägime praegu sõjahaudadest, mitte sellest suurest monumentaalkunstiteosest. Sõjahaudade osas on pädevus meil see otsus teha, aga muinsuskaitseameti esindaja on meie komisjonis olemas ja muinsuskaitseametile me anname alati oma töödest teada,” ütles Lill.
Teisel pool sõiduteed aga paikneb hoopis tagasihoidlik Tehumardi öölahingus Saksa poolel elu kaotanud sõduritele püstitatud mälestuskivi, mis paigaldati sinna alles 12 aastat tagasi.
Kokkuvõttes on Saaremaa vallavalitsuse otsus jätta Tehumardi monumend alles, kuid eemaldada hauakivid tekitanud vastakaid arvamusi kogukonnas. Kuigi mõned inimesed toetavad monumendi säilitamist ajaloolise mälestusmärgina, on teised mures, et hauakivide eemaldamine võib kahjustada kultuuripärandit. Arutelu selle teema üle jätkub ning oluline on leida tasakaal väärtustades nii ajaloolist tähtsust kui ka austades kohalike elanike muresid. Loodetavasti suudetakse leida lahendus, mis rahuldab kõiki osapooli.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus