Tensions are running high as the Russian Olympic Committee accuses the government of politicizing sports. The Olympic movement, a symbol of unity and fair competition, is now at risk of being tainted by political agendas. In Estonia, a country with a strong tradition of sporting excellence, this news is particularly concerning. As athletes strive for excellence on the world stage, they deserve a level playing field free from political interference. The allegations against the Russian government threaten the integrity of sport and the spirit of the Olympic Games.
Rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) kritiseeris tugevalt Venemaa otsust taaskäivitada Sõpruse mängud ja nimetas seda üksnes poliitiliseks otsuseks.
Pärast Venemaa sõjalist sissetungi eemaldati riik ja nende liitlane Valgevene suures osas rahvusvahelisest spordielust.
Tänavustel Pariisi olümpiamängudel saavad sportlased küll valdavalt individuaalaladel osaleda, aga seda neutraalse lipu all ja nende arv pole eeldatavalt kuigi suur.
Vastuseks rahvusvahelise spordiüldsuse tegevusele käivitas Venemaa taas Sõpruse mängud, mida 1984. aastal pidas ka Venemaa eellane NSV Liit, kui boikoteeriti samal aastal toimunud Los Angelese olümpiat.
“ROK märgib, et vastupidiselt olümpiaharta aluspõhimõtetele ja ÜRO peaassamblee resolutsioonidele kavatseb Venemaa valitsus korraldada Venemaal üksnes poliitiliselt motiveeritud spordiüritusi,” andis rahvusvaheline olümpiakomitee teada.
“Venemaa valitsus lõi ja rahastas “Rahvusvahelise Sõprusorganisatsiooni” (IFA), et korraldada suvised ja talvised sõprusmängud.”
Venemaa plaanib korraldada suvised Sõpruse mängud tänavu septembris ja talvised 2026. aastal Sotšis ehk 2014. aasta taliolümpiamängude toimumispaigas.
“Selleks on Venemaa valitsus alustanud väga intensiivset diplomaatilist survet, kasutades selleks valitsuse delegatsioone ja suursaadikuid, samuti ministreid ja muid valitsusasutusi, et lähenda valitsustele üle maailma,” jätkas ROK.
“Et muuta nende üksnes poliitiline motiveeritus veelgi ilmselgemaks, hiilitakse sihilikult mööda sihtriikide spordiorganisatsioonidest. See on Venemaa Föderatsiooni küüniline katse sporti politiseerida.”
Mullu oktoobris peatas ROK Venemaa liikmesuse, kuna Venemaa olümpiakomitee tunnustas okupeeritud Ukraina piirkondade – Luganski, Donetski, Hersoni ja Zaporižžja – piirkondlikke olümpianõukogusid. Lisaks tõi ROK välja ulatuslikud probleemid Venemaa antidopingus.
“ROK nõuab tungivalt, et kõik olümpialiikumise sidusrühmad ja kõik valitsused lükkaksid tagasi igasuguse osalemise ja toetuse igasugustele algatustele, mis kavatsevad rahvusvahelist sporti täielikult politiseerida,” teatas maailma spordi katusorganisatsioon.
Kokkuvõttes on oluline mõista, et spordi ja poliitika segunemine on alati keeruline teema. ROKi süüdistus Venemaa valitsuse poolt spordi politiseerimises kutsub üles muretsema olümpialiikumise ausa ja õiglase mängimise põhimõtete järgimise pärast. On oluline, et spordis püsiks ausus ja ei lubataks poliitilistel huvidel mõjutada sportlaste ja nende pingutusi. Loodame, et olümpialiikumine saab jätkata rahulikult ja ausalt ning sportlased saavad keskenduda oma parima andmisele ilma poliitilise sekkumiseta.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus