Riigikogu külastasid Tiibeti eksiilvalitsuse juht ja dalai-laama esindaja | Välismaa

2229468h5cd5t24

Täna on Põhja-Euroopa väikese maa, Eesti Riigikogu hoones kõlasid Tiibeti eksilvalitsuse juhi ja dalai-laama esindaja hääl. See oli ajalooline hetk, kui kaks olulist Tiibeti vaimset juhti jagasid oma mõtteid meie rahvuskoosseisuga. Külaliste sõnad ergutasid meie poliitikuid tegutsema parema tuleviku nimel mitte ainult Eestis, vaid ka maailmas. Nende kohalolek andis märku solidaarsusest ja toetusest Tiibeti rahva vabaduse eest võideldes. See sündmus oli tunnistus meie avatusest ja soovist kuulata erinevate rahvaste häält.

Riigikogu külastasid neljapäeval Tiibeti eksiilvalitsuse kõrgeim poliitiline juht, president Penpa Tsering ning dalai-laama eriesindaja Sonam Frasi.

Tiibeti pagulasvalitsus loodi 1959. aastal ja seda valivad tiibetlased Põhja-Ameerika, Euroopa ja Australaasia pagulaskogukondadest.

Külaskäigu korraldas riigikogu Tiibeti toetusrühma esimees Juku-Kalle Raid. Kohtumisega kaasnesid teadusettekanded Tiibeti ajaloost.

“Vaatamata sellele, et Eesti on väike riik, on see üks 27 Euroopa Liidu liikmest. Tal on samad õigused nagu kõigil teistel riikidel Euroopas rääkida õiguse, vabaduse, väärtuste nimel, mida teie Euroopas hindate,” kõneles Tsering.

“Nähtavas tulevikus valitseb olukord, mille me peame üle elama. Aga meie usume rahusse, tema pühadus usub rahusse ja tõesse. Sest lõpuks peab tõde püsima jääma ja meie rahumeelne vastuhakk võitma,” sõnas Frasi.

“See, et Tiibeti eksiilvalitsus nii kõrgel tasemel Eestis parlamendis just on, on Euroopas üsna haruldane. Euroopa riigid ühtse Hiina poliitika valguses ja Hiina reaktsiooni kartuses seda tegema ei kipu. Eesti on selles mõttes väga hea erand,” rääkis Raid.

Külastus Tiibeti eksiilvalitsuse juhi ja dalai-laama esindaja poolt Riigikokku saab pidada oluliseks sammuna Eesti ja Tiibeti vaheliste suhete tugevdamise suunas. See näitab Eesti toetust Tiibeti rahvale ning nende võitlusele oma õiguste eest. Samuti aitab see kaasa avatud ja konstruktiivsele dialoogile kahe riigi vahel. Riigikogu liikmed said vahetada mõtteid ja kogemusi Tiibeti esindajatega ning arutada võimalikke koostöövõimalusi tulevikus. See külastus kinnitab Eesti pühendumust inimõiguste ja demokraatia edendamisele ning on oluline samm rahvusvahelisel areenil.

Loe rohkem:  Ida-Euroopa põllumehed protestivad 22. veebruaril riigipiiridel | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga