Reuters: Biden kutsus kongressi üles heaks kiitma F-16 lennukite müüki Türgile | Välismaa

2228583h1a8at24

Tere tulemast! Breaking news: USA president Joe Biden on kutsunud kongressi üles heaks kiitma F-16 lennukite müüki Türgile. See otsus on tekitanud palju vastukaja nii USA-s kui ka välismaal. Kuidas see mõjutab Türgi ja selle naaberriikide suhteid? Kas see müük on vastus Türgi julgeolekuvajadustele või tekitab see hoopis uusi pingeid? Reutersi teade on põhjustanud arengute laineid üle maailma ning meie siin Eestis peame sellel silma peal hoidma.

USA president Joe Biden saatis senati ja esindajatekoja väliskomisjonide juhtidele kirja, milles ta kutsus üles heaks kiitma viivitamatult hävituslennukite F-16 müüki Türgile. Bideni kiri järgneb teisipäevasele Türgi parlamendi otsusele ratifitseerida Rootsi liitumist NATO-ga sätestava lepingu.

Kui Soome sai NATO liikmeks juba eelmise aasta kevadel, siis Türgi ja Ungari pole senimaani ametlikult Rootsi NATO-ga liitumist heaks kiitnud. Türgi ametliku heakskiidu saamiseks on vaja lisaks parlamendi otsusele ka Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani allkirja.

Türgi aeglane Rootsi NATO-ga astumise heakskiitmise protsess on olnud üheks suurimaks takistuseks 20 miljardi dollari väärtuses F-16 lennukite müügiks Ankarale. Türgi valitsus väljendas oma ametliku ostusoovi juba 2021. aasta oktoobris, samuti soovib Türgi juba selle käsutuses olevate vanade F-16 lennukite moderniseerimist. USA relvamüügi lepingud teistele riikidele vajavad aga kongressi mõlema koja väliskomisjonide juhtide nõusolekut.

USA välisministeerium kutsus Erdogani kolmapäeval üles allkirjastama Rootsi NATO-ga liitumise lepingu.

Samas keeldus välisministeerium kommenteerima teateid Bideni kirja kohta.

“President Biden ja välisminister Blinken on olnud väga selged meie toetuse osas Türgi F-16 lennukite moderniseerimiseks, mida me peame võtmeinvesteeringuks NATO koostöövõimesse. […] Kuid ma ei hakka midagi kinnitama või ruttama pakutud kaitsevaldkonna müügilepingutest ette seni, kuni neist pole ametlikult kongressi teavitatud,” ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Vedant Patel.

Loe rohkem:  Slovakkia presidendiks pürgivad ekspeaminister ja euroopameelne diplomaat | Välismaa

Demokraadist USA senati välissuhete komisjoni juht Chris Van Hollen jahutas lennukite müügi kiire heakskiitmise lootust, öeldes, et seadusandjad vajavad veel kinnitusi Bidenilt ja Türgilt. Samas peab ta Türgi parlamendi otsust positiivseks uudiseks.

“Suuremat osa ajast, kui president Erdogan on olnud ametis, oli Türgi ebausaldusväärne NATO liitlane, seega see on teretulnud uudis,” ütles ta.

Kokkuvõttes näeme, et Bideni administratsioon toetab endiselt F-16 lennukite müüki Türgile, hoolimata varasematest pingetest kahe riigi vahel. See otsus on tekitanud ja jätkab tekitamist vastuolu nii siseriiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Samuti tuletab see meile meelde, kuidas relvamüük ja välispoliitika on omavahel tihedalt seotud ning kuidas sellised otsused võivad mõjutada mitte ainult kahe riigi suhteid, vaid ka kogu piirkonna stabiilsust. Lõppkokkuvõttes on oluline jälgida, kuidas see otsus mõjutab Eesti ja teiste Balti riikide julgeolekut ning kuidas see aitab või takistab NATO liitlaste koostööd.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga