Rahanduskomisjon saatis automaksu eelnõu esimesele lugemisele | Majandus

2109749heccat24

Tere tulemast, head kodanikud ja huvilised! Rahanduskomisjon on teinud olulise sammu, saates automaksu eelnõu esimesele lugemisele. See uudis mõjutab meid kõiki ning tekitab kindlasti palju arutelu ja küsimusi. Kuidas see mõjutab meie igapäevaelu ja majandust? Mis on selle eelnõu eesmärk ja millised on selle tagajärjed? Kas automaks on õiglane või mitte? Need küsimused vajavad vastuseid ning me kõik peaksime selle teema üle aktiivselt arutlema. Loodame, et see arutelu toob kaasa parema tuleviku meie riigile ja kodanikele.

Riigikogu rahanduskomisjoni istungil arutati neljapäeval mootorsõidukimaksu seaduse eelnõu ja otsustati saata see täiskogu istungile 14. veebruaril.

Valitsuse algatatud automaksu seaduse eelnõu näeb ette kehtestada alates 2025. aastast mootorsõidukimaks, mis hakkab koosnema kahest osast. Esiteks osast, mida tasub mootorsõidukiomanik iga-aastaselt liiklusregistris registreeritud sõidukitelt. Sõiduautode mootorsõidukimaksu määr hakkab koosnema baasosast, CO2 eriheite osast ja täismassi osast. Teiseks kehtestatakse mootorsõiduki registreerimistasu, mida makstakse sõiduautode ja kaubikute liiklusregistris registreerimise eel.

Mootorsõidukimaksu laekumise prognoos riigieelarvesse on 236 miljonit eurot aastas maksu rakendumise esimesel täisaastal.

Eelnõu järgi muudab automaks muudab sõiduautode soetamise ja omamise praegusega võrreldes 5 kuni 15 protsenti kallimaks. Konkreetne muutus auto omaniku jaoks sõltub sellest, millist autot omatakse või plaanitakse soetada. Saastavamad ja raskemad autod saavad suurema maksukoormuse. Sõiduki vananedes maksukoormus väheneb.

Eelnõu järgi hakkab mootorsõidukimaksu koguma maksu- ja tolliamet. Registreerimistasu hakkab koguma transpordiamet ja see tasutakse hiljemalt mootorsõiduki registrikande tegemise eel ja see on kande tegemise eelduseks.

Mootorsõidukimaksust ja registreerimistasust on vabastatud alarmsõidukid, puuetega inimestele kasutamiseks mõeldud sõidukid ja välisesinduste sõidukid vastavalt välislepingutele.

Kokkuvõttes võib öelda, et Rahanduskomisjoni otsus saata automaksu eelnõu esimesele lugemisele on oluline samm Eesti majanduse ja transpordisüsteemi arengu suunas. Eelnõu eesmärk on muuta autode maksustamine õiglasemaks ning soodustada keskkonnasõbralikemate sõidukite kasutamist. See võib mõjutada nii autotööstust kui ka autoomanikke, kuid lõppkokkuvõttes peaks see kaasa aitama keskkonna ja ühiskonna paremale käekäigule. Kui eelnõu leiab heakskiidu, võib see kaasa tuua olulisi muudatusi Eesti transpordituru dünaamikas.

Loe rohkem:  Puidutööstus elab ekspordi langusega üle keerulisi aegu | Majandus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga