Püütonilihast võib saada tulevikus alternatiiv veiselihale | Loodus

1916996hbf5at24

Eestis on käimas toidumaailma revolutsioon, kus püütoniliha võib olla tulevikus populaarseks alternatiiviks veiselihale. See eksootiline valik pakub mitmekülgset maitset ning on tervislikum ja keskkonnasõbralikum valik. Püütoniliha tootmine võib anda uue hingamise toiduainetööstusele ning muuta tarbijate toitumisharjumusi. Kas sa oled valmis avastama uusi toiduelamusi ja valima kõige parema valiku tuleviku jaoks? Tutvu selle põneva võimalusega täna!

Veiseliha võib olla maitsev, kuid selle tootmine nõuab rohkelt sööta ja paiskab õhku palju kasvuhoonegaase. Rühm teadlasi leiab nüüd, et loomaliha asemel putukate või taimsete variantide söömise kõrval võiks tõsiselt kaaluda ka söögiks püütonite kasvatamist.

Maokasvatus on juba praegu Aasias levinud, kuid pole mujal maailmas kuigi populaarne. Oxfordi Ülikooli teadlased märgivad aga ajakirjas Scientific Reports ilmunud töös, et püütonid võivad pikalt paastuda, nad vajavad vähe ruumi ja vett ning tekitavad väga vähe jäätmeid. Sinna juurde suur keha ja kiire kasv muudab nad heaks lihaloomaks.

Töö autorid jälgisid uuringu tarbeks kahte Tais ja Vietnamis asuvat püütonifarmi. Neist ühes kasvatati birma püütoneid ja teises võrkpüütoneid. Kuigi madusid toideti vaid kord nädalas, kasvas nende kehakaal päevas keskmiselt 46 grammi võrra. Taolise kiire kasvutempoga sai neilt juba aasta hiljem liha, nahka ja muid saadusi.

Seejuures muutus maolihaks ligikaudu veerand püütonitele söödetavast toidust. Ükskõik, kas nad said maiustada külmutatud kana, näriliste, kalajahu või sealiha tootmisel tekkivate jäätmetaga. Söödav liha moodustas madude kehamassist umbes neli viiendikku. Võrdlusena moodustab veisest saadav liha looma kaalust umbes 60 protsenti. Sellega arvestades oli püütonite kasvatamine tõhusam kui näiteks lõhe ja kilkide kasvatamine.

Täiskasvanud püütonid võivad kaaluda üle 100 kilo ja emased muneda aastas kuni 100 muna. Uurimuse kaasautori Patrick Austi hinnangul muudab see need väga heaks lihaloomaks. Tõeliseks keskkonnasäästuks tuleks püütonitele sööta aga kahjuritest närilisi või lihatööstuste jäätmeid.

Loe rohkem:  Liiga tihedas raku- või inimpopulatsioonis hakkab juhtuma huvitavaid asju | Loodus
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Kokkuvõttes võib öelda, et püütonilihast võib tõepoolest saada tulevikus atraktiivne alternatiiv veiselihale. See võimalus annab mitmeid keskkonna- ja tervisega seotud eeliseid ning võib aidata vähendada loomakasvatuse negatiivset mõju keskkonnale. Kuigi võib tekkida vastuseisu sellisele ideele, on oluline avatult arutada ja uurida uusi võimalusi jätkusuutlikuma ja tervislikuma toidusüsteemi loomiseks. Eesti võiks olla pioneer selliste alternatiivide propageerimisel ja arendamisel, juhtides teed jätkusuutlikule tulevikule toiduainetööstuses.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga