Tere tulemast Eestisse! Prantsuse energeetikaminister on väljendanud soovi rajada 14 uut tuumareaktorit, mis võib mõjutada mitmeid Euroopa riike, sealhulgas ka Eestit. See kavandatav projekt on tõstatanud palju küsimusi ja arutelusid seoses tuumaenergia kasutamisega ning selle mõjuga keskkonnale ja majandusele. See on teema, mis puudutab meid kõiki ning millel võib olla laialdased tagajärjed. Seetõttu on oluline jälgida ja mõista selle arenguid ning olla kursis selle võimalike mõjudega meie riigile ja maailmale tervikuna.
Prantsuse energeetikaminister Agnès Pannier-Runacheri sõnul tuleks Prantsusmaal rajada veel kaheksa uut tuumareaktorit lisaks praegu planeeritud kuuele.
Pannier-Runacher ütles nädalalehele La Tribune Dimanche, et plaanitust kuuest uuest tuumajaamast ei piisa, sest olemasolevad vanad reaktorid ei saa töötada lõputult. Kokku oleks vaja lisada võrku pärast 2026. aastat 13 gigavati jagu tuumaenergiat, mis võrdub umbes kaheksa uue reaktoriga, vahendab Euractiv.
Ministri sõnul on uusi tuumajaamu ja taastuvenergia tootmisvõimsusi vaja fossiilkütuste osakaalu vähendamises riigi energiatarbimises 60 protsendilt 40 protsendile 2035. aastaks.
Prantsuse president Emmanuel Macron lubas 2022. aastal saavutada kliimaneutraalsust 2050. aastaks ehitades vähemalt kuus uut tuumareaktorit. Lisaks tegi president kannapöörde, loobudes oma senisest lubadusest panna kinni üle kümne vana reaktori 2035. aastaks.
Nii pikendatakse Prantsusmaal tegutsevate reaktorite kasutusiga 40-lt 50 aastani.
Lisaks soovib president kiirendada päikese- ja tuuleparkide arendamist.
Uusi tuumajaamu hakkab ehitama Prantsuse riigi omandis energiaettevõte EDF, mis juba haldab 56 Prantsuse olemasolevat tuumareaktorit.
EDF vajab reaktorite ehitamiseks avalikku rahastust, mistõttu hakatakse uut Prantsuse energeetikastrateegiat arutama jaanuari lõpus parlamendis.
Kui parempoolne ja parempopulistlik opositsioon toetavad tuumaenergiat, nagu kas enamik Macroni tsentristliku erakonna saadikuid, siis suurem osa vasakpoolsest opositsioonist on uute tuumajaamade ehitamise vastu.
Eestis peaksime hoolikalt kaaluma Prantsusmaa plaani rajada 14 uut tuumareaktorit. Samal ajal kui tuumaenergia võib olla atraktiivne alternatiiv süsinikdioksiidi heitmete vähendamiseks, tuleb meeles pidada ka seda, et tuumajaamade ehitamine ja käitamine võivad kaasneda suurte riskidega keskkonnale ja inimeste tervisele. Teisalt võib tuumaelektri tootmine aidata vähendada sõltuvust fossiilkütustest ning tagada stabiilsema energiavarustuse. Enne otsuse langetamist peame hoolikalt kaaluma kõiki võimalikke riske ja kasusid, tagades, et meie otsused tuleviku suhtes vastutustundlikud ja jätkusuutlikud.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus