Poola veokijuhid lõpetavad Ukraina piiriblokaadi | Välismaa

2216754h3932t24

Tere tulemast Eestisse! Viimastel päevadel on Poola veokijuhid lõpetanud Ukraina piiriblokaadi, mis on mõjutanud ka meie piirkonda. See areng on toonud kaasa olulise muutuse kaubavedude ja piiriülese liikluse osas ning võib avaldada mõju ka meie majandusele. Uudis on pälvinud suurt tähelepanu nii kohalike kui ka välismaiste meediakanalite poolt ning on tekitanud palju arutelu ja spekulatsioone tuleviku osas. See on kindlasti teema, mis puudutab ka meie elanikke ning millel võib olla laiem mõju meie riigile ja rahvale.

Poola veokijuhid ja peaministri Donald Tuski valitsus leppisid kokku piiriblokaadi ajutises lõpetamises. Siiski lubasid veokijuhid uuesti blokaadiga alustada, kui kokkuleppe punkte ei täideta.

Poola taristuminister Dariusz Klimczak teatas teisipäeval, et ta sõlmis kokkuleppe Poola veokijuhtidega blokaadi lõpetamiseks Poola-Ukraina piiril. Blokaad lõpeb kolmapäeval ning läbirääkimised valitsuse ja veokijuhtide vahel jätkuvad. Eesmärgiks on sõlmida kokkulepe 1. märtsiks, vastasel juhul algab blokaad uuesti.

Klimczaki sõnul on tema siht ellu viia kõik veokijuhtide nõudmised. Samuti palus minister, et Ukraina võimud aitaksid kontrollida piiriülest liikumist, vahendab Financial Times.

Kokkuleppe detailid pole veel selged, kuid Klimczak lubas karmistada kontrolli Ukraina veokijuhtide dokumentatsiooni järele. Poola valitsus teatas samuti, et see arutab Kiieviga elektroonilise piiriületussüsteemi muutmist. Poola veokijuhid väidavad, et see süsteem eelistab Ukraina veokeid.

Poola veokijuhid alustasid piiriblokaadi 6. novembril, mille järel tekkisid Ukraina ja Poola piiril pikad järjekorrad. Hiljem ühinesid blokaadiga Poola põllumehed. Kui veokijuhtide pahameel oli tingitud Ukraina veokijuhtide poolsest konkurentsist rahvusvaheliste vedude turul, siis põllumehed kardavad konkurentsi odava Ukraina põllumajandustoodangu poolt.

Põllumehed soovivad, et valitsus pikendaks eelmisel aastal kehtestatud impordikeeldu Ukraina teraviljale ning laiendaks seda ka teistele kaupadele. Poola uus peaminister Donald Tusk on kaitsnud impordikeeldu, kuigi see on vastuolus Euroopa Liidu reeglitega.

Loe rohkem:  Ukraina õhujõud: Venemaa paigutas Krimmi ja rindejoonele õhutõrjesüsteemid | Välismaa

Tusk kavatseb külastada Ukrainat lähipäevil. Visiidi käigus on plaanis arutada nii Ukraina sõjaabi kui majanduslikke lahkhelisid Kiievi ja Varssavi vahel.

Eesti ja teiste Balti riikide jaoks on oluline, et Poola veokijuhid lõpetavad Ukraina piiriblokaadi. See on oluline samm kaubanduse ja majanduskoostöö jätkumiseks regioonis. Poola veokijuhid protesteerisid Ukraina piiril kehtestatud piirangute vastu, mis olid mõjutanud kaupade liikumist ja kaubandust. Nüüd, kui blokaad on lõpetatud, on lootust, et kaubavedu saab taas normaalselt jätkuda. See on oluline samm stabiilsuse ja koostöö tagamiseks Balti regioonis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga