Poola politsei vahistas kaks opositsioonisaadikut presidendi palees | Välismaa

2208646h79a1t24

Tere tulemast Eestisse! Meil on täna hämmastav uudislugu, mis raputas Poola poliitilist maastikku. Nimelt vahistas Poola politsei kaks opositsioonisaadikut otse presidendi palees! See kõnekas sündmus tekitab rahutust üle kogu maailma ning meie siin Eestis oleme põnevil selle uudise üle arutama. Oleme tõsiselt mures selle sündmuse mõju pärast Euroopa poliitikale ja demokraatiale. Sellest tulenevalt kutsume sind ühinema meie vaimustavaid arutelusid ja analüüsima, kuidas see sündmus võib mõjutada meie regiooni ja maailma tervikuna.

Poola politsei võttis vahi alla kaks opositsioonisaadikut, kes leidsid varem varjupaika presidendi palees. Saadikud on süüdi mõistetud ametiseisundi kuritarvitamises ajal, kui nad kuulusid Õiguse ja Õigluse (PiS) erakonna juhitud valitsusse.

Poola president Andrzej Duda kutsus teisipäeval oma paleese parlamendi alamkoja kahte opositsioonisaadikut Mariusz Kaminskit ja Maciej Wasikit. Samal ajal kui saadikud viibisid presidendi ametlikus residentsis, korraldas politsei reidi nende kodudele.

Kaminski ja Wasik pidasid 2007. aastal Poola siseministri ja asesiseministri ametikohta ning neid on saatnud pikalt süüdistused ametiseisundi kuritarvitamises, kirjutab The Guardian.

2015. aastal andis Poola presidendiks valitud PiSi poliitik Duda oma parteikaaslastele armu ilma, et nende kohtuasi oleks kõiki kohtuastmeid läbinud, kuid eelmise aasta juunis tühistas Poola Ülemkohus armuandmise otsuse ja nõudis kohtumenetluse jätkumist. Detsembris mõistiski kohus Kaminski ja Wasiki lõplikult süüdi ametiseisundi kuritarvitamises, määrates mõlemale kaheaastase vanglakaristuse. Poola politsei sai saadikute vahistamismääruse.

Saadikud viibisid presidendi palees mitu tundi, kuni tuli teade, et nad on võetud vahi alla. Politsei pole täpsustanud, kuidas vahi alla võtmine toimus, kuid kinnitas, et see leidis aset presidendi palee sees.

Poola tsentristlik peaminister Donald Tusk süüdistas teisipäeval peetud pressikonverentsil Dudat seaduse rikkumises. Peaministri sõnul pakkus president tagaotsitavatele meestele varjupaika, mille eest näeb Poola karistusseadustik ette kuni viieaastase vanglakaristuse.

Loe rohkem:  Saksamaa tõusis maailma suuruselt kolmandaks majanduseks | Välismaa

Tüli Poola peaministri ja presidendi vahel on aina süvenenud alates Tuski ametisse nimetamist detsembri keskpaigas. Tusk on jõudnud juba vallandada Poola avalik-õigusliku telekanali juhtkonna, samas kui Duda ähvardas vetostada riigieelarve rakendamiseks vajalikud seadused.

Kuna Duda teine ja viimane ametiaeg kestab 2025. aasta suveni, siis ootab Poolat veel poolteist aastat poliitilisi pingeid. Poola presidendil on olemas vetoõigus, mille ületamiseks tuleb parlamendil võtta vetostatud seadus teist korda vastu 60 protsendiga saadikute häältest. Kuna valitseval koalitsioonil on ainult 248 saadikut 460-kohalises parlamendi alamkojas, siis saab Duda vetostada paljud Tuski seadusandlikud algatused.

Samuti on Tusk vaielnud Poola keskpanga juhi Adam Glapinskiga, ähvardades ta vallandada ja loobudes vastavast plaanist alles siis, kui Euroopa Keskpank (ECB) avaldas Poola keskpanga juhile toetust.

Opositsioonisaadikute vahistamisdraama tõttu lükkus nädala võrra edasi ka Poola parlamendi alamkoja Seimi istung. Kaminski ja Wasik tahtsid võtta istungist osa, kuid spiikri Szymon Holownia sõnul jäid mehed süüdimõistmisega automaatselt oma saadikumandaadist ilma.

Holownia nimetas tekkinud olukorda sügavaks põhiseaduslikuks kriisiks.

In conclusion, the recent arrest of two opposition MPs at the Polish president’s palace has raised concerns about the state of democracy and political freedoms in Poland. It is important for Estonia and the international community to closely monitor the situation and call for the respect of democratic values and the rule of law. Estonia stands in support of political pluralism and the right of opposition politicians to express their views without fear of persecution. It is crucial to uphold these principles in order to ensure the preservation of democracy and fundamental rights in Poland and across the world.

Loe rohkem:  Sõja 711. päev: Zelenski käis Robotõne juures rindel | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga