Poola nõuab Venemaalt aru õhuruumi rikkumise kohta | Välismaa

2320533h19b1t24

Poola on viimasel ajal olnud kõneaineks pärast seda, kui riik teatas Venemaa kavala õhuruumi rikkumise kohta. See samm on tekitanud rahvusvahelistes suhetes pingeid ning süvendanud kahe riigi vahel juba niigi pingelist suhet. Kuidas Poola reageerib ning millised on Venemaa vastuargumentatsioonid sellele süüdistusele, on teema, mis hoiab nii meedia kui ka avalikkuse tähelepanu enda peal. Sellest sündmusest võib kujuneda oluline verstapost kahe riigi suhetes ning seda jälgitakse pingsalt üle maailma.

Poola nõuab Venemaalt selgitust järjekordse õhuruumi rikkumise kohta, kuna ööl vastu pühapäeva läbis tema õhuruumi Vene tiibrakett, teatas välisministeerium.

Poola teatel rikkus õhuruumi Lääne-Ukraina linnade suunas tulistatud Vene tiibrakett. 

“Poola õhuruumi rikkus umbes 40 sekundi vältel üks Vene föderatsiooni õhujõudude öösel tulistatud tiibrakett,” kirjutas Poola armee sotsiaalmeedias.

“Objekt lendas läbi Poola õhuruumi üle (Lublini vojevoodkonna) Oserdówi küla ja viibis seal 39 sekundit,” lisati avalduses.

“Eeskätt nõuame Vene föderatsioonilt Ukraina territooriumi elanike vastaste terroristlike õhurünnakute lõpetamist, sõja lõpetamist ja keskendumist riigi siseprobleemidele,” ütles ministeeriumi pressiesindaja Paweł Wroński.

Kaitseminister Władysław Kosiniak-Kamysz ütles, et pärast Venemaa mastaapset rünnakut Ukrainale aktiveeris Poola kõik õhutõrjesüsteemid, kõik õhujõudude süsteemid.

Ta lisas, et kui oleks olnud vähimaidki märke, et see suundub sihtmärgi poole Poola territooriumil, oleks rakett alla tulistatud.

Relvajõudude teatel liikus rakett umbes 400 meetri kõrgusel kiirusega 800 kilomeetrit tunnis ning tungis kahe kilomeetri sügavusele Poola territooriumile.

“Poola armee jälgib pidevalt olukorda Ukraina territooriumil ja on alalises valmisolekus, et tagada Poola õhuruumi julgeolek,” kinnitas sõjavägi.

Samalaadne intsident juhtus 2023. aasta 29. detsembril, siis tungis Vene rakett mõneks minutiks Poola õhuruumi ja liikus edasi Ukrainasse.

2022. aasta novembris kukkus Poola Przewodówi külla Ukraina õhutõrjerakett ja kaks inimest sai surma.

Loe rohkem:  Kreml lubas Navalnõi emal näha oma poja surnukeha | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et Poola nõudmine Venemaa vastu õhuruumi rikkumise kohta tekitab pinget kahe riigi vahel ning seab kahtluse alla naaberriikide vahelise usaldusväärsuse. Sellised juhtumid näitavad vajadust tugevama diplomaatilise koostöö järele ning selgesõnalise reageerimise olulisust rahvusvaheliste õiguste rikkumisele. Lisaks rõhutab see ka vajadust parema piiriülese kommunikatsiooni ja kuuldavuse järele, et vältida sarnaseid intsidente tulevikus. On oluline, et rahvusvahelised konfliktid lahendatakse rahumeelselt ja vastastikusel mõistmisel põhinevalt, sest ainult läbirääkimiste kaudu saab saavutada kestva rahu ning stabiilsuse regioonis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga