Politico pakub EL-i välispoliitika järgmiseks juhiks Kaja Kallast | Välismaa

2180743h34b6t24

Tere tulemast Eestisse! Politico on hiljuti teatanud, et nende järgmiseks soovituseks EL-i välispoliitika juhiks on Eesti peaminister Kaja Kallas. See uudis on tekitanud palju kõneainet üle kogu Euroopa ning on näidanud, kui oluliseks rolli mängib Eesti rahvusvahelises poliitikas. Kallase ambitsioonikas ja uuendusmeelne lähenemine on pälvinud tunnustust ning on tõenduseks sellest, et Eesti on võtnud juhtrolli Euroopa Liidu välispoliitikas. Tule ja saa osa sellest põnevakst ajast Eestis, kui meil on au olla Euroopa Liidu välispoliitika esindajaks!

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad juunis ja riikide vahel lähevad jagamisele ka Euroopa Liidu (EL) tähtsad ametikohad. Kuluaarides räägitakse juba võimalikest kandidaatidest ja veebiväljaanne Politico spekuleerib, et EL-i välispoliitika juhi Josep Borrelli ametijärglaseks võib saada Eesti peaminister Kaja Kallas.

Seoses EL-i tähtsate ametitega on Politico teatel läbi käinud neli nime. Euroopa Komisjoni presidendiks jääb edasi Ursula von der Leyen, Euroopa Parlamendi eesotsas jätkab Roberta Metsola. 

Euroopa Ülemkogu eesistuja kohale pakub Politico praegust Taani peaministrit Mette Frederikseni. Kaja Kallas võib võtta üle  EL-i välispoliitika juhi ametikoha. 

“See on minu unistuste meeskond. See saadaks tugeva sõnumi,” ütles üks diplomaat Politicole. 

Politico siiski toob välja, et selliseid ametikohtade jagamise otsuseid pole veel tehtud. Politico poolt välja toodud nimekirjas pole ka meessoost kandidaatide nimesid. Euroopa Parlamendi presidendi valimisel mängivad suurt rolli veel ka erakonnad ja eurosaadikud. 

Politico kirjutab, et sellisel nimekirjal on siiski oma loogika. Komisjon ja Euroopa Parlament jääksid Euroopa Rahvapartei (EPP) kätte, Euroopa Sotsialistlik Partei (PES) saaks endale Ülemkogu ning liberaalidele jääks EL-i välisteenistus. Liberaalide fraktsiooni kuuluvad Eestist Reformierakond ja Keskerakond.

Politico kirjutab, et Kallase nime mainitakse vestlustes üha rohkem, see on suuresti tingitud ka Eesti geograafilisest asendist. Kesk- ja ida-eurooplased on Euroopa Liidu juhtimises pidevalt alaesindatud. Ukraina sõja valguses leiavad Ida-Euroopa riigid üha rohkem, et piirkond peaks saama endale mõne juhtiva EL-i ametikoha. 

Loe rohkem:  Ecuadori sisekonfliktis on tapetud vähemalt kümme inimest | Välismaa

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides 6. kuni 9. juunini 2024. Uus Euroopa Komisjon astub ametisse aga alles novembris. 

Kokkuvõttes võib öelda, et Kaja Kallas on tugev kandidaat saada Euroopa Liidu järgmiseks välispoliitika juhiks. Ta on näidanud end Eesti peaministrina tugeva ja pühendunud juhina ning tema rahvusvaheline taust ja kogemus teevad temast sobiva valiku EL-i välispoliitika juhiks. Tema valimine sellele positsioonile võiks olla oluline samm Eesti ja kogu Euroopa jaoks, pannes suuremat rõhku demokraatiale, inimõigustele ja rahvusvahelisele koostööle. Eesti on valmis panustama EL-i välispoliitikasse ja Kaja Kallasel võib olla võtmeroll selle protsessi edendamisel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga