Peakokk: lapsed armastavad krõmpsuvaid köögivilju | Elu

2249124h9b85t24

Tere tulemast Eestisse! Siin on midagi erilist toimumas, kui tuleb juttu lastest ja köögiviljadest. Nimelt on peakokk loonud imemaitsvaid ja krõmpsuvaid köögiviljatoite, mis on saanud laste suureks lemmikuks. Pole midagi paremat kui näha, kuidas lapsed naudivad tervislikke valikuid ning saavad samal ajal toitaineterikkaid köögivilju. Sellest tulenevalt on peakokk võtnud enda südameasjaks tutvustada lastele tervisliku toitumise olulisust ning aidata neil avastada köögiviljade maailma uues ja põnevas valguses. Laste armastus krõmpsuvate köögiviljade vastu on pannud paljusid täiskasvanuid imestama ning seda armastust tasubki kogeda oma silmaga!

Kivimäe koolis tehtud eksperimendi käigus selgus, et enim viskavad õpilased söögivahetunnil ära nuudleid, makarone ja keedetud köögivilju. Selleks, et vähem sööki raisku läheks, tuleks vältida toidu ülekeetmist, märkis restorani Mona peakokk Kadri Tran “Ringvaates”.

Möödunud sügisel alustas Kivimäe kool koos toidu äraviskamist uuriva ettevõttega Wastelocker poolteist kuud kestnud eksperimendi, eesmärgiks välja selgitada, millised toidud söögivahetunnil enim prügikasti rändavad. Selleks paigutati kastidesse kaamerad, mis iga taldrikutäie üles pildistasid. Uuringust selgus, et enim visatakse ära nuudleid, makarone ja keedetud köögivilju.

“Inimesed võtavad rohkem, kui nad söövad, ja siis nad jätavad väga palju järele ning nad viskavad selle ära. Osad viskavad toidu taldrikule lihtsalt selleks, et paistaks, et nad midagi söönud,” rääkis õpilane Iris, miks osa koolilõunast prügikastis lõpetab.

Õpilane Siret arvab, et nuudlid ja makaronid lõpetavad prügis, sest need ei ole väga tervislikud. “Ja keedetud köögiviljadega on igal oma trauma või lihtsalt ei maitse,” nentis ta.

Seda, et taldrikule tõstetakse liiga palju sööki, usub ka Andre, kelle sõnul on ka söögivahend liiga lühike.

Kivimäe koolis on lood niigi hästi, sest näiteks kolme aasta taguse uuringuga tehti selgeks, et seal viskab õpilane päevas ära keskmiselt kaheksa grammi toitu, samal ajal kui keskmisest Eesti õpilasest jääb järele 19 grammi toitu päevas.

Loe rohkem:  Loovjuht: reklaami puhul tuleks julgeda vinti üle keerata | Elu

Restorani Mona peakokk Kadri Tran nentis, et koolikokad kipuvad toitu üle küpsetama, kuid lapsed armastavad eelkõige krõmpse köögivilju. Samuti usub Tarn, et kui vältida köögivilju, mida lapsed eriti ei armasta – näiteks paprika, oad, seened ja sibul – läheks vähem toitu raisku.

Kokkuvõttes, peakokkidele tuleks anda rohkem võimalusi pakkuda lastele tervislikke ja maitsevaid krõmpsevaid köögivilju. Uuringud näitavad, et lapsed armastavad krõmpsevaid köögivilju ning kui need on õigesti ette valmistatud, siis võivad lapsed neid isegi eelistada ebatervislikele snäkkidele. See annab meile võimaluse muuta laste toitumisharjumusi ja õpetada neile tervisliku toitumise tähtsust. Tervislike valikute tegemine peaks olema lihtne ja ahvatlev ning peakokkidele langeb oluline roll selle tagamisel, et terved toiduvalikud oleksid lastele kättesaadavad ja ahvatlevad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga