Tere tulemast Eestisse! Olen Parmas, ja mul on au jagada oma kogemusi ja vestlusi justiitsminister Maris Laanetiga. Tema visioon ja pühendumus õigusvaldkonnas on inspireeriv ning avab palju uusi perspektiive. Laanet on tähtis liige Eesti valitsuse meeskonnas ja tema töö mõjutab meid kõiki. Liitudes meie vestlusega, saad avastada rohkem sellest, kuidas õigusminister Laanet aitab kujundada Eesti tulevikku õigluse ja õigusemõistmise seisukohast.
Riigi peaprokurör Andres Parmas tunnistas neljapäeva hommikul Kuku raadiole antud usutluses, et on talletanud omavahelisi vestlusi teda kritiseeriva ja ametist lahkuma survestava justiitsminister Kalle Laanetiga. Ise vabatahtlikult ametist lahkuda Parmas ei kavatse.
“Ma olen talletanud meie omavahelisi vestlusi, aga ma ei täpsusta, millisel moel,” ütles Parmas vastuseks Kuku raadio hommikusaates esitatud küsimusele, kas ta on lindistanud enda ja justiitsminister Kalle Laaneti vahelisi vestlusi.
Küsimusele, miks ta neid vestlusi on talletanud, vastas Parmas: “Ühel hetkel, kui ma sain aru, mis mängu minuga mängitakse, pidasin oluliseks, et mul oleks võimalik võimalikult täpselt seda edasi anda, mida minister on mulle öelnud. Muidu tulevad need etteheited, et ma ei ole midagi sarnast väitnud või kust ma seda võtan. Kui meil on olnud telefonivestlus, siis sugugi ma ei ole alati olnud toru taga just üksi. Just nimelt selleks, et mitte jääda sellesse olukorda.”
Parmase sõnul kohtus ta viimati Laanetiga näost näkku eelmisel reedel kohtute haldamise nõukojas. Parmase sõnul rääkis Laanet distsiplinaarmenetluse alustamise kaalutlusest meediale enne seda, kui toimus kohtute haldamise nõukoja istung, kus kohtute haldamise nõukoda ministrile oma nõusoleku kandidaadi ametisse nimetamiseks andis. Nõukoda soovitas Tallinna ringkonnakohtu esimehe kandidaadiks Kristjan Siigurit, mitte samuti kandideerinud Parmast. Parmase hinnangul võis selline ministripoolne käitumine mõjutada otsust.
Laaneti jutu kohta, et ta tahab hoopis prokuratuuri aidata, sest prokurörid on näiteks läbi põlenud, vastas Parmas, et sellisel juhul on “tegemist tuletõrjujaga, kes tuleb sündmuskohale, kaasas kanister bensiiniga. See abi on umbes samalaadi. Kuidagimoodi see prokuröride motivatsiooni või töörahu tõstnud pole – pigem vastupidi, inimesed on äärmiselt häiritud toimuvast”.
Parmas avaldas ka veendumust, et ise ta oma ametikohalt vabatahtlikult ära minna ei kavatse.
“Ei, mul ei sügele oma ametikohalt kusagile. Mind on siin kutsutud sarikandideerijaks, aga olgem ausad, minu oma initsiatiiv oli kandideerida rahvusvahelise kriminaalkohtu kohtunikuks, mis on juristina minu spetsiifiline erihuvi olnud väga kaua aega. Aga mul ei sügele sellelt ametikohalt mitte kuskile, ma teen seda tööd hingega.”
Kokkuvõttes, on tõsine mure, et justiitsminister Maris Laanet on salvestanud ja säilitanud enda ja teiste poliitikute vahelisi vestlusi Parmas. Selline tegu on selgelt ebaseaduslik ja rikub privaatsust ning usaldust valitsuses. See tekitab küsimuse tema usaldusväärsuse kohta ning vajaduse tema käitumist põhjalikult uurida. On oluline tagada, et Eestis kehtiksid seadused ja põhimõtted, ning et meie poliitikud käituksid vastutustundlikult ja ausalt.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus