Õpilastele kodumaise köögivilja pakkumise nõue lükkus edasi | Eesti

2016233h375ft24

Here is a 50-100 word compelling introduction in Estonia:

“Eesti koolide õpilastele kodumaise köögivilja pakkumise nõue lükkus edasi. See on uus saavutus, mis võimaldab noored inimeste hinged ja tervise üle vaadata. Eesti kultuuriline ja toidulugu on kergeks muutnud, kuid kodumaise köögivilja pakkumine jätkub endiselt oluliseks osaks meie elu. See nõue on võimaldus teha valikuid ja valida, mida saame süüa ja mida mitte. Eesti koolide õpilastele pakutakse nüüd võimalust, et nad saaksid kodu köögivilja valikuid teha ja enda tervist edendada.”

Regionaal- ja põllumajandusministeerium lükkas aasta võrra edasi koolitoitlustajatele tänavu augustist kehtima hakkama pidanud nõude pakkuda riigi toetusel õpilastele vaid selliseid puu- ja köögivilju ning piimatooteid, mis on kasvanud või valmistatud koolist või lasteaiast 300 km raadiuses.

Koolikava toetus on Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika turukorralduse meede, millega toetatakse puu- ja köögivilja ning piima ja piimatoodete pakkumist lastele. Tänavu augustist muutub selles kavas mitu tingimust, riiklik eelarve säilib varem kinnitatud mahus.

Näiteks lükkas regionaal- ja põllumajandusministeerium aasta võrra edasi 1. augustist jõustuma pidanud nõude, mille kohaselt on abikõlblikud vaid sellised puu- ja köögiviljad ning piim ja piimatooted, mille kasvatamise või tootmise koht asub haridusasutusest kuni 300 km kaugusel.

Ministeeriumi põllumajanduspoliitika peaspetsialist Ahto Tilk nentis, et selle nõude praktiline rakendamine osutus keeruliseks, mistõttu lükati see järgmisesse õppeaastasse.

“Me pidasime nõu erinevate toitlustajatega ja toetuse taotlejatega. Kodumaiste puu- ja köögiviljade kättesaadavus ei ole aastaringselt kogu aeg tagatud. Selgus ka see, et Euroopa Komisjoni kriteeriumitega oli väike vastuolu, mis puhul kodumaine toodang on lubatud, kuid välistada ei tohi ka teiste pakkujate ligipääsu. Ka praktilise poole pealt oli puudujääke,” tõdes Tilk.

Loe rohkem:  Reportaaž: õpetajad nõudsid külma ilma trotsides lubadustest kinnipidamist | Eesti

Lisaks eelmainitule minnakse toetuse arvestamisel üle ühikuhindade arvestusele, mille kohaselt on ühel portsjonil üks ühikuhind ning hindu arvestatakse mitte enam õppepäeva, vaid õppenädala kaupa. Portsjon puu- või köögivilja on vähemalt 100 g ning sellele vastav ühikuhind on 0,21 eurot, portsjon piima või piimatoodet on vähemalt 250 ml ning sellele vastav ühikuhind on 0,22 eurot.

Tilga sõnul tehti muudatused peamiselt eelarve piiridesse jäämise põhimõttel. Nii saab toetuse andmist täpsemalt prognoosida ning see jätab toetuse taotlejale vähem menetluslikku tööd.

Lasteaedade ja koolide toitlustamisega tegeleva Baltic Restaurants Estonia AS-i juhi Aaro Lode sõnul oli suurem muudatus, mis rohkem mõju avaldas, eelmisel aastal ära, kui gümnaasiumiastmelt võeti tasuta piim ära. “Laste perspektiivist täna midagi ei muutu, kuna PRIA toetust kehtib kuni kuuenda klassini, aga kõik toitlustajad pakuvad lisaks ise puu- ja köögivilja tasuta kuni 9. klassini,” ütles ta.

Lode nentis, et regionaal- ja põllumajandusministeerium tahab muudatustega jälgida eelkõige seda, et antud 3,2-miljonilist eelarvet ei ületataks. “See on ju tegelikult positiivne, kui eelarve lõhki läheb. See tähendab, et koolikava on tervist edendav toetus ning on tegelikult oluline. Kuna eelarve läheb lõhki, siis seda aktiivselt kasutatakse ja see on laste jaoks oluline tervist edendav toetus.”

Elva valla koolide ja lasteaedade toitlustaja, ühtlasi Elva valla hallatava SA Elva Teenused juhataja Krista Loog ütles, et koolikava toetuse pakkumise tingimuste muudatus valmistab pettumust.  

Tema hinnangul ei ole näha piisavat riigipoolset toetust laste tervisele läbi kooli- või lasteaiatoidu. “Puu- ja köögiviljade kogused peaksid tegelikult olema menüüdes kordades suuremad ja meil ongi need suuremad. Puu- ja köögivilju pakume Elva lasteaedades kaks korda päevas eraldi, lisaks muule toidule. See paneb muidugi surve meie eelarvele, eriti keset majandusaastat,” nentis Elva Teenuste juhataja.

Loe rohkem:  Reformierakond asus uuendama pea 20 aasta vanust programmi | Eesti

Mullu 1. augustist kehtivate toetustingimuste kohaselt on piima ja piimatooted alates lasteaialastest kuni 9. klassi õpilasteni ning puu- ja köögiviljad alates lasteaialastest kuni 6. klassi õpilasteni toetusega kaetud. Toetusest jäävad ilma vastavalt abituriendid ning puu- ja köögiviljade puhul lisaks ka 7.-9. klassi õpilased.

In Estonia, the requirement to provide locally grown vegetables to schoolchildren has been postponed. The proposal aimed to promote local agriculture and support farmers, but faced opposition from several sides. Despite the setback, the idea remains popular among many Estonians who value locally sourced food and sustainable agriculture. As the debate continues, it is essential to find a balance between supporting local farmers and ensuring access to a variety of healthy food options for schoolchildren.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga