NYT: CIA-l on Ukrainas 12 salajast baasi | Välismaa

2280153h4346t24

Tere tulemast Eestisse! Viimase New York Timesi artikli järgi on CIA-l Ukrainas 12 salajast baasi. See paljastus toob esile keerulise olukorra Ida-Euroopas ning tekitab küsimusi luuretegevuse ulatuse ja mõju kohta selles piirkonnas. Kuidas see mõjutab rahvusvahelisi suhteid ja julgeolekut? Kas sellised tegevused on õigustatud? Vaatajad on oodata põnevat arutelu ja tõsist analüüsi sellest, kuidas sellised saladuslikud tegevused võivad mõjutada Ukraina ja ümbritsevaid riike. Jääge kursis, et rohkem teada saada!

USA Luure Keskagentuuril (CIA) on Ukrainas Venemaa piiri ääres 12 salajast baasi ning CIA juht William Burns tegi eelmisel nädalal taas visiidi Ukrainasse, kirjutab ajaleht The New York Times, mida vahendas Ukraina väljaanne Ukrainska Pravda.

The New York Timesi andmetel algas CIA ja Ukraina sõjaväeluure agentuuri (HUR) koostöö 2014. aasta veebruari lõpus. Donald Trumpi administratsiooni ajal laienes see koostöö veelgi. Lehe teatel on CIA-l nüüd Ukrainas 12 salajast baasi, mis asuvad Venemaa piiri ääres. 

The New York Times vestles Ukraina, USA ja Euroopa praeguste ja endiste ametnikega. Väljaanne kirjutab, et enne täiemahulise sõja puhkemist tõestasid ukrainlased end ameeriklastele.

Ukrainlased kogusid luureandmeid, mis aitasid tõestada Venemaa osalust Malaisia reisilennuki allatulistamisel 2014. aastal. Samuti aitasid ukrainlased ameeriklastel jälgida Vene agente, kes sekkusid 2016. aasta USA presidendivalimistesse, vahendas Ukrainska Pravda. 

2016. aastal alustas CIA Ukraina eriväelaste koolitamist. CIA hakkas siis koolitama eliitüksust 2245, samas üksuses töötas ka praegune HUR-i juht Kõrõlo Budanov. 

CIA aitas nii välja õpetada järgmist Ukraina luureohvitseride põlvkonda, kes töötasid Venemaal, Euroopas ja Kuubal. The New York Times kirjutab, et need luurevõrgustikud on nüüd üha olulisemad, kuna Ukraina armee toetub üha enam sabotaažile ja kaugrünnakutele. 

Loe rohkem:  Vene inimõiguslane Orlov lubab vanglaähvarduse kiuste võitlust jätkata | Välismaa

Alates 2021. aasta novembrist hakkasid CIA ja Suurbritannia luureteenistus MI6 saatma Ukrainale ka sõnumeid, et Venemaa valmistub täiemahuliseks sõjaliseks tegevuseks. Luureteave sisaldas Ukraina ametnike nimesid, keda venelased plaanisid tappa või vangistada. Samuti sisaldas see nende nimesid, keda Kreml lootis Kiievis võimule panna. Burns sõitis 2022. aasta jaanuaris ka isiklikult Ukrainasse. 

Kiiev muretseb samas praegu, et USA vähendab sõjalist Ukrainale. Seetõttu sõitis eelmisel nädalal Ukrainasse ka CIA juht William Burns. 

“Oleme paljude aastate jooksul näidanud üles pühendumust Ukrainale ja see visiit oli järjekordne signaal, et jätkame Ukrainale pühendumist,” ütles CIA pressiesindaja. 

Kokkuvõtvalt, CIA olemasolu Ukrainas 12 salajase baasina viitab keerulistele ja vastuolulistele suhetel USA ja Ukraina vahel. Kuigi see võib olla osa USA pingutustest toetada Ukraina julgeolekut ja vastupanu Vene agressioonile, tekitab see ka küsimusi riigi sõltumatuse ja suveräänsuse kohta. Kohalike elanike ja ametnike jaoks võib see olla murettekitav ja poliitiliselt tundlik teema, eriti arvestades Ukraina keerulist geopoliitilist olukorda. Paljud võivad küsida, kuidas selline tegevus mõjutab riigi stabiilsust ja suhet välisriikidega. Lisauuringud ja avalikkuse teadlikkus on hädavajalikud, et mõista CIA tegevuse ulatust ja tagajärgi Ukrainas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga