Netanyahu ei aktsepteeri Hamasi nõudmisi pantvangiküsimuses | Välismaa

2245923h5b59t24

Tere tulemast, head inimesed! Täna räägime olulisest välisuudisest – Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu otsusest mitte aktsepteerida Hamasi nõudmisi pantvangiküsimuses. See otsus on tekitanud lõhestavaid arvamusi ja poleemikat üle kogu maailma. Käesolev uudis on äärmiselt oluline ja mõjutab ka meid siin Eestis. Miks on Iisraeli ja Palestiina konflikt oluline meile kõigile? Kuidas võiks see mõjutada globaalset poliitikat ja meie igapäevaelu? Jääge meiega ja saate vastused nendele küsimustele ning sügavama ülevaate olukorrast.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles esmaspäeval, et Palestiina islamistlik äärmusrühmitus Hamas tuli Gaza sektoris kinni hoitavate pantvangidega seoses välja nõudmistega, millega juudiriik ei kavatse nõustuda.

Oma erakonna Likud edastatud avalduses ütleb Netanyahu, et tingimused ülejäänud pantvangide vabastamiseks peaksid olema sarnased eelmisele kokkuleppele, millega vahetati novembris kehtestatud relvarahu ajal osa iisraeli pantvange Iisraeli vanglates viibivate palestiinlaste vastu.

Netanyahu ütles esmaspäeval veel, et Iisraeli võit Hamasi üle Gaza sektoris annab surmahoobi palestiina äärmuslastele ja teistele Iraani toetatavatele rühmitustele regioonis.

“Täielik võit annab surmahoobi kurjuse teljele, milleks on Iraan, Hizbollah, huthid ja muidugi Hamas,” ütles Netanyahu pöördumises sõjaväejuhtidele.

Ebaõnnestumine võidu saavutamisel seaks ohtu Iisraeli julgeoleku, ütles ta, täpsustamata siiski, milline võit välja näeb.

Iisraeli väed liikusid nädalavahetusel edasi Gaza sektori lõunaosa piirilinna Rafah´ poole, kuhu sõja eest on põgenenud sajad tuhanded inimesed.

Gaza sektoris võimul oleva Hamasi terviseministeeriumi teatel sai ööl vastu esmaspäeva Iisraeli rünnakutes surma vähemalt 128 inimest. Hamasi valitsuse meediabüroo teatas, et Iisraeli pommirünnakud jätkusid enklaavi kesk- ja lõunaosas.

Blinken sõitis järjekordsele visiidile Lähis-Itta

USA teatas, et välisminister Antony Blinken sõitis järjekordsele ringsõidule Lähis-Itta, et saavutada vaherahu Iisraeli-Hamasi sõjas. 

Oma viiendal visiidil regiooni pärast sõja puhkemist 7. oktoobril peaks Blinken külastama Saudi Araabiat, Iisraeli, Egiptust ja Katari. 

Loe rohkem:  Euroopa Liidu juhtkohtade jagamine võib seekord rohkem aega võtta | Välismaa

Visiidi eel rõhutas USA välisminister vajadust “tegeleda kiiresti Gaza humanitaarkriisiga”. 

Kokkuvõttes võib öelda, et Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu on jätkuvalt kindlalt seisukohal, et ta ei nõustu Hamasi nõudmistega seoses pantvangiküsimusega. Netanyahu on rõhutanud, et Iisrael kaitseb oma kodanikke ja ei kavatse järele anda terroriorganisatsioonile. See teema on jätkuvalt pingeline ja nõuab rahvusvahelist sekkumist leppimise saavutamiseks. Iisraeli ja Hamasi vahelise konflikti lahendamiseks on vaja tõsist ja põhjalikku läbirääkimiste protsessi ning rahvusvahelist toetust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga