Moldova ajakirjanik: Venemaa hübriidsõda Moldova vastu aktiveerub | Välismaa

2291511hc6ect24

Tere tulemast, kallid lugejad! Viimased uudised näitavad, et Moldova ajakirjanikud on hoiatanud, et Venemaa hübriidsõda nende riigi vastu on muutumas üha aktiivsemaks. See teadmine tõstatab olulisi küsimusi julgeoleku ja stabiilsuse kohta mitte ainult Moldovas, vaid terves piirkonnas. Kuidas see mõjutab meie naaberriiki ja kuidas peaksime reageerima? Jälgige meie välismaa uudiseid, et olla kursis viimaste arengutega ning mõista paremini selle keerulise olukorra tagamaid.

Sel nädalal palus tunnustamata Transnistria vabariik Venemaa parlamendilt kaitset Moldovast lähtuva surve vastu. Venemaa ei saa praegu Transnistriat sõjaliselt aidata, kuid kasutab piirkonda ära Moldova destabiliseerimiseks, ütlevad eksperdid.

Transnistria eraldus Moldovast 1992. aastal pärast lühikest Transnistria sõda. Transnistria on rahvusvaheliselt tunnustatud Moldova osana, kuid Moldova ei kontrolli seda. Piirkond sõltub Venemaa toetustest ja seal on väike kontingent Venemaa vägesid.

Moldova ajakirjanik Irina Tabaranu töötab Transnistriat käsitlevas Zone de Securitate uudisteportaalis ning käib regulaarselt Transnistrias. Ta rõhutab, et abipalve polnud saadetud Putinile, vaid Venemaa parlamendile, ja see polnud Venemaaga kooskõlastatud.

“Kui meenutada, kuidas toimus Ukraina territooriumi annekteerimine Donbassis ja Luhanskis, siis seal pöörduti otse Vladimir Putini poole,” ütles Tabaranu.

Transnistria esinduskogu appikarje on surveavaldus Moldova valitsusele, kuid eelkõige vastus Moldova uuele maksupoliitikale. Transnistria ettevõtjad olid harjunud 1. jaanuarini toimetama maksuvabalt. Maksusüsteem on esimene Transnistria sidumise vahend Moldovaga, ütles Tabaranu.

“Soodustused, mis varem kehtisid tooraine sisse- ja väljaveole Moldova kaudu, võimaldasid Transnistria ettevõtetel teha seda maksuvabalt. Nüüd maksavad Transnistria ettevõtted tollimaksu,” selgitas Tabaranu.

Venemaa praegu seda piirkonda sõjaliselt mõjutada ei saa, sest Vene vägede teel Moldova poole seisab Ukraina armee.

“Praeguses seisus, kus Ukraina suudab hoida rinnet, ma arvan, et Vene Föderatsioonil ei ole kasulik endal kuulutada Transnistria enda osaks ja võtta täiendavalt kohustusi, teiselt poolt vastutus selle piirkonna eest, mis ilmselgelt sellisel juhul oleks täiesti legitiimne objekt nii Moldova poolt kui ka Ukraina poolt vaadatuna kui vaenuliku riigi territoorium,” ütles Kaitseliidu peastaabi ülem kolonel Eero Rebo.

Loe rohkem:  Euroopa gaasihoidlad lõpetasid talve rekordilise varuga | Välismaa

Venemaa hübriidsõda Moldova vastu aktiveerub, ennustab Irina Tabaranu. Oluliste poliitiliste sündmuste künnisel Moldovas proovib Venemaa riiki destabiliseerida.

“Need on presidendivalimised ja referendum, kus inimesed valivad, kas liituda Euroopa Liiduga või mitte. Mina arvan, et sügise poole te veel näete väga palju katseid destabiliseerida olukorda Moldova vabariigis, ka Transnistria abiga,” ütles Tabaranu.

In conclusion, the warnings from Moldovan journalist about Russia’s increasing hybrid warfare against Moldova are alarming and should not be taken lightly. It is crucial for the international community to pay attention and support Moldova in defending itself against these threats. The recent increase in disinformation campaigns, cyber attacks, and other tactics used by Russia in an attempt to destabilize Moldova should serve as a wake-up call for the government and citizens to take action to protect their country’s sovereignty and security. Moldova must remain vigilant and united in the face of these challenges.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga