Tere tulemast Eesti! Viimase uudisega kergejõustikumaailmas on MM-hõbe Kätlin Kaaberma saanud kaheaastase võistluskeelu. See uudis on šokeeriv ning tekitab palju küsimusi ja arutelusid spordimaailmas. Kätlin Kaaberma on olnud Eesti kergejõustiku tõusev täht ning tema keelu saamine on muutnud ala fännide jaoks olukorra väga pingeliseks. Kuidas see mõjutab tema karjääri? Mis olid tema rikkumised? Need küsimused jäävad vastuseta ning tekitavad elevust kergejõustiku fännides üle kogu riigi.
Hispaania tippkergejõustiklane Mohamed Katir tunnistas dopingureeglite rikkumist ja talle määrati kahe aasta pikkune võistluskeeld, mis jätab ta eemale nii Pariisi olümpiamängudelt kui Tokyo maailmameistrivõistlustelt.
25-aastane Katir on viimastel aastatel kuulunud 1500 ja 5000 meetri distantsil maailma tippu. 2022. aastal teenis ta Oregoni MM-il pronksi 1500 meetris ja mullu Budapestis norralase Jakob Ingebrigtseni järel hõbeda pikemal maal.
Mullu krooniti Katir ka 1500 meetri Euroopa mängude võitjaks ja tunamullu tuli ta Euroopa meistrivõistlustel Münchenis 5000 meetris hõbedale. Lisaks on ta sisetingimustes 3000 meetri jooksu maailmarekordimeheks ning välitingimustes 5000 meetri Euroopa rekordi omanikuks.
Kuigi Katir teatas eelmisel nädalal, et kaebab kergejõustiku puhtuse eest võitleva organisatsiooni AIU otsuse edasi, teatas ühendus reedel, et Katir on oma süüd tunnistanud. Marokos sündinud, aga viieaastaselt Murciasse kolinud Katir ei olnud dopinguküttidele kättesaadav mullu 28. veebruaril, 3. aprillil ja 10. oktoobril.
Esimesel juhul väitis Katir, et oli ADAMS-süsteemis märgitud ajavahemikul kodus ja dopingukontrolli ei saabunud, pärast mida sai kõne oma kihlatult, kes tundis end halvasti ning palus sportlasel Lissaboni reisida. Katiri sõnul ostis ta siis kohe lennupiletid, kuigi AIU selgitas välja, et Katir ostis piletid juba kaks päeva varem.
Aprillis toimunud rikkumise kohta väitis Katir, et ADAMS-i süsteemis oli tehniline rike, aga tegelikult ei üritanud ta nädala jooksul kordagi sisse logida; kolmandal korral üritas ta oma süsteemi märgitud sobivat ajavahemikku muuta pärast seda, kui oli juba dopingukütile kättesaamatu olnud.
Uuesti pääseb Katir võistlema 2026. aasta 6. veebruarist.
Kokkuvõttes võib öelda, et Kati sai kaheaastase võistluskeelu dopingutarvitamise tõttu, mis on kahetsusväärne ja kahjustab tema mainet kergejõustikumaailmas. See juhtum näitab vajadust karmistada dopinguvastast poliitikat ja tugevdada kontrollimehhanisme, et tagada aus ja puhas võistluskeskkond. Samas tuletab see ka sportlastele meelde, et nad peavad järgima kehtestatud eetikareegleid ja olema teadlikud oma vastutusest nii enda kui ka spordi maine säilitamisel. Loodame, et sellised juhtumid aitavad suurendada teadlikkust dopingutarvitamise kahjulikest tagajärgedest ning innustavad sportlaseid tegutsema ausalt ja ausameelselt.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus