Tere tulemast Eestisse! Siin saab kogeda rikkalikku kultuuripärandit, mis ulatub aegade taha. Üks kõige hinnatumaid kultuurisaateid on “Vana Tallinna pärimused ja tõsilood”, mida juhib tuntud ajaloolane Jaak Juske. Saates tuuakse vaatajateni põnevad lood Tallinna minevikust ning uuritakse linna kultuurilist pärandit läbi aegade. See saade pakub ainulaadset võimalust sukelduda Eesti ajalukku ja avastada huvitavaid fakte ning lugusid meie rikkalikust kultuuripärandist.
Kultuurisaate “OP” rubriigis “Minu kultuurielamus” jagas oma muljeid Tallinna vanalinnast ning Jüri Kuuskemaa raamatust “Vana Tallinna pärimused ja tõsilood” ajalooõpetaja Jaak Juske.
Juske sõnul on tema Jüri Kuuskemaalt õppinud ennekõike seda, kuidas ajalugu armastada ja kirega edasi anda. “Ajalugu võib olla ju ühelt poolt igav – faktid, nimed, aastanumbrid. Koolis noored alati kurdavad. Aga ajalugu on samas ka lood, just need vanad põnevad lood aitavad paremini seda suurt lugu meelde jätta,” rääkis Juske.
Tallinnas on selle kaheksa eksisteerimissajandi jooksul väga palju juhtunud ning Juske tõi esile 600 aasta eest toimunud suure koolitüli, mille lahendust otsiti suisa Rooma paavstilt. Dominikaani mungad, kes rajasid 1246. aastal oma kloostri, tegid selle juurde ka kooli. See aga ei sobinud sugugi Tallinna piiskopile, kes oli rajanud Toomkooli.
“Vahelduva eduga see koolitüli tõuseb ja vaibub ning llõpuks pöörduvad tülitsevad osapooled kirikupea enda poole, et ole hea, paavst, aita Revali koolitüli lahendada. Toonane paavst tegi väga riigimeheliku otsuse – a ütles, et võib küll alla linna ka kooli asutada, aga kuskile mujale, mitte kloostri juurde. Niimoodi asutati siis linnakool Oleviste kiriku juurde,” jutustas Juske, kes kutsus inimesi üles avastama ka vanalinna varjatud nurgataguseid.
“Tallinna vanalinna võlu on see, et siin on alati midagi uut avastada. Me tihti vaatame kauneid maju, kus on väga põnevaid kunstiteoseid peidus, aga ka tänavasillutisse on uuel ajal kirjutatud väga põnevad lood, nii et ka tänavamustreid võiks tegelikult märgata. Ja ma tõesti soovitan külastada Dominiiklaste Kloostri Muuseumit. Müürivahe tänava kaudu pääseb hoovi ja see on hea on näide sellest, et astud vaid paar sammu ja oledki keskajas.”
Kultuurisaade “OP” on ETV eetris neljapäeviti kell 20.
Kokkuvõttes võin kindlalt öelda, et Jaak Juske kultuurisaade “Vana Tallinna pärimused ja tõsilood” on olnud tõeliselt kaasakiskuv ja hariv kogemus. See on aidanud avada meie silmad minevikus peituvatele lugudele ja traditsioonidele ning süvendada meie arusaamist Eesti kultuurist ning ajaloost. Juske kirglik ja põhjalik lähenemine teemadele on innustav ning julgustab meid enda kultuuripärandi vastu rohkem huvi tundma. Tänu sellistele saadetele saame siin Eestis hoida elus meie ajaloo rikkalikke pärimusi ning õppida nendest väärtuslikest õppetundidest.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus