Tere tulemast Eestisse! MI6 endine juht on välja öelnud, et paljud sakslased ei võta julgeolekut piisavalt tõsiselt. See kõnekas väide tuletab meile meelde, kui oluline on jälgida ja hoida oma riigi turvalisust. Eesti on alati seisnud kindlalt oma julgeoleku ja kaitse eest ning pakub võimalust õppida ja rakendada parimaid praktikaid selles valdkonnas. Tule ja saa osa meie kogukonnast, kus turvalisus ja vastutuse võtmine on prioriteediks.
Briti välisluureteenistuse ehk MI6 endine juht Richard Dearlove andis intervjuu veebiväljaandele Politico ning kommenteeris ka meediasse lekkinud Saksa sõjaväelaste kõrgetasemelisel koosolekul peetud Ukraina sõja teemalist arutelu. Dearlove ütles, et paljud sakslased ei võta julgeolekut piisavalt tõsiselt.
Hiljuti lekkis meediasse Saksa sõjaväelaste kõrgetasemelisel koosolekul peetud Ukraina sõja teemaline arutelu. Leket kasutas ära ka Venemaa propagandamasin.
Intervjuus Politicole ei kohelnud Dearlove Saksamaad just siidkinnastega.
“Te teate sama hästi kui mina, et nende turvalisuse rekord on olnud kohutav. See on tegelikult päris šokeeriv. Angela Merkel juhtis riiki mobiiltelefoni kaudu. Seega võis kindel olla, et venelased kuulasid teda, ilmselt kuulavad siiani. Ma arvan, et Saksamaa probleem on selles, et ta on nüüd liiga tuliselt patsifistlik ega ole kunagi julgeolekut tõsiselt võtnud,” rääkis Dearlove.
Dearlove tõi samas välja, et mõned inimesed võtavad Saksamaal julgeolekut ka tõsiselt. Ta tõi näiteks välja Saksa välisluureteenistuse (BND) endise juhi August Hanningi, kes võtab julgeolekuga seotud ohte tõsiselt. Ka Hanning on hoiatanud, et viimane leke on tõenäoliselt vaid jääme tipp.
Siiski ütles Dearlove, et kui ta oli MI6 juht, siis ta valis väga hoolikalt, mida ta BND-ga jagab, kuna kartis, et see informatsioon võib lekkida Venemaale. Kuna aga Saksamaa mängib Ukraina toetamisel olulist rolli, siis praegune MI6 juht Richard Moore võib nüüd olla keerulisemas seisus ja peab rohkem infot jagama.
“Sakslased on väga närvilised, väga ebakindlad selle osas, kuidas oma kaarte välja mängida. Nad tahavad pidevalt juhiseid saada,” ütles Dearlove.
Tal jätkus kriitikanooli aga ka Suurbritannia suunas.
“Kui te peaksite Ühendkuningriigis kedagi tänaval kohtama ja küsiksite, kas nad arvavad, et Suurbritannia on sõjas, vaataksid nad teid nii, nagu oleksite te hull. Aga me oleme sõjas, oleme Venemaaga varjusõjas (gray war) ja ma üritan seda inimestele pidevalt meelde tuletada,” rääkis Dearlove.
Tema sõnul peab riik kaitse-eelarvet suurendama, et kaitsekulud moodustaksid vähemalt 2,5 protsenti SKP-st.
“Peame kiiresti juurde ehitama sõjalaevu. Me vajame palju suuremat mereväge,” rääkis Dearlove.
Dearlove kiitis aga Kesk-Euroopa ja Balti riikide tegevust, tõstes eelkõige Poolat esile. Varssavi kulutab riigikaitsele ligi neli protsenti SKP-st. Tema sõnul on kaitsekulutuste suurendamine vajalik ka “Trumpi kontrollimiseks”.
“Kui Trump võimule tuleb, siis kõik NATO riigid kulutavad kaitsele kaks protsenti või liiguvad selle suunas. See on täiesti erinev olukorrast, mis oli esimesel korral. Ma kiidan heaks selle, mida Trump tegi oma esimesel ametiajal NATO ja eriti sakslaste väljakutsumisel. Kui sakslased hakkaksid tõsiselt raha taasrelvastamisele kulutama, mida nad peaksid oma majanduse suuruse tõttu tegema, siis muudaks see olukorda,” ütles Dearlove.
Kokkuvõttes on endine MI6 juht väljendanud muret selle üle, et paljud sakslased ei võta julgeolekut piisavalt tõsiselt. See teema on ülemaailmselt oluline ning nõuab pidevat tähelepanu ja valvsust. Olles osa NATO-st ja Euroopa Liidust, on oluline, et kõik riigid, sealhulgas Eesti, teeksid koostööd ja panustaksid julgeolekusse. Ainult nii saame tagada oma riikide ja kodanike turvalisuse ning tõhusa vastupanu terrorismile ja teistele ohtudele. Julgeolek ei tohiks olla alahinnatud või kõrvale jäetud, vaid peaks olema kõigi jaoks prioriteet.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus