Märt Meos: teater on Ukrainas praegu vajalikum kui kunagi varem | Teater

2309655h35c3t24

Tere tulemast Eestisse! Märt Meos on tuntud Eesti teatrikriitik ja tema sõnad kõnelevad tõest, et teater on praegu Ukrainas hädavajalik. Meos on täheldanud, et teater on vahendiks, mis aitab inimestel mõista ja jagada oma emotsioone ning leida ühtsust keerulistel aegadel. Ukraina teater pakub sellele maa elanikele võimaluse väljendada oma rasket olukorda ning leida lootust ja ühendust teiste inimestega. Meie kogemustega saate tutvuda ja nautida Eesti teatrit ning sellega kaasa elada Ukraina teatri olulisusele.

Kultuurisaatel “OP” oli külas Vaba Lava juht Märt Meos, kes toob Eesti vaatajteni Ukraina Harkivi teatri lavastuse “Good luck!”, mis muu hulgas pälvis tunnustuses möödunud aasta lõpus toimunud Ukraina teatriauhindade jagamisel. Meose sõnul on teater Ukrainas praegu vajalikum kui kunagi varem.

Selle üle, et sõjas olevas riigis teatrit tehakse, ei maksa tema sõnul imestada. “Ärme unusta, et Ukrainas on ikkagi üle 40 miljoni inimese, kes peavad kuidagi edasi elama,” rõhutas ta.

“Good lucki!” etendusi saab Eestis näha aprilli alguses. Meose sõnul võlus lavastus teatriauhindade žüriid oma mõjuga vaatajatele. “Teatavasti muudel aegadel farsid imselt väga palju teatriauhindu ei saa. Aga tegelikult võlus meid see, kuidas publik etenduse vastu võttis – kes nutab, kes naerab. See oli niivõrd vajalik. Üldse on teater praegu Ukrainas vajalikum kui kunagi varem. Inimestel on, kuhu tulla, on võimalus koos olla,” tõdes Meos, kelle sõnul ei takista inimesi teatrisse tulemast isegi õhuhäired. 

“Kui tuleb õhuhäire, pannakse etendus pausile. Kui õhuhäire kestab üle tunni aja, toimub etendus järgmisel päeval ja vaatajatel on võimalus uuesti tulla. Kui on alla tunni, tullakse tagasi ja vaadatakse edasi. Teatrivajadus on seal ikka ääretult suur,” lisas ta.

Loe rohkem:  Hedi-Liis Toome: Tartu Uus Teater tegi õige ja ainuvõimaliku otsuse | Teater

Sõda puudutab teatreid lisaks õhuhäiretele ka rindele läinud meesnäitlejate kaudu. “Kui sa vaatad teatrifuajees näitlejate pilte, siis kolmandiku meesnäitlejate pildid on ääristatud Ukraina lipuga, see tähendab seda, et nad on rindele läinud.”

Lisaks Harkivi Teatri lavastusele on kevadises Vaba Lava mängukavas ka eelmisel aastal koostöös Kiievi Dramaturgide Teatriga välja toodud “(Elu) sunnitud valikud”.

“Inimesed ehk kardavad, et kui lavastus on Ukraina sõjast, siis see on ainult hästi tõsine. Tegelikult on seal ukrainlaste erinevad valikud ja nad suhtuvad mingitesse valikutesse ka huumoriga. Huumor on praegusel hetkel Ukrainas väga oluline,” rääkis teatrijuht. 

Küsimusele, miks on Vaba Lava võtnud enda südameasjaks vahendada Eestisse Ukraina lavastusi ning hoida ka enda lavastustes fookuses sõja teemat, vastas Meos, et selle tingib Vaba Lava paiknemine Narvas.

“Meil on teatrikeskus linnas, kus elanikkond 95 protsenti venekeelne. Ma ju näen iga päev neid inimesi Narvas, ma näen, et nende silmis on probleem, aga sellest ei räägita, sellest ei tohi rääkida. Eks see ongi üks põhjus – et me teeksime midagi, millega saame midagi muuta.”

Märt Meos explained how theater in Ukraine is more essential now than ever before, given the political and social climate in the country. With the ongoing conflict in the region, theater serves as a powerful tool for expression and reflection, allowing audiences to confront and process their reality through art. Meos emphasized the importance of creativity and storytelling in bringing people together and fostering dialogue in times of crisis. Overall, his insights highlight the significance of theater as a means of connecting communities and sparking meaningful change in Ukraine.

Loe rohkem:  Madis Kalmet "Erakõnelustest": oleme Mikk Mikiveri ees aukohustuse täitnud | Teater

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga