Macron vahetas skandaali sattunud haridusministri välja | Välismaa

2251464hd65ct24

Prantsusmaa president Emmanuel Macron on vahetanud välja haridusministri pärast skandaali temas osalenud. See otsus on tekitanud palju poleemikat ja arutelu. Vahetusele eelnesid mitmed konfliktid, sealhulgas protestid õpetajate, vanemate ja õpilaste poolt. Macroni otsus vahetada haridusministrit on oluline samm tema valitsuse reformipoliitika raames. See teema on põhjustanud palju vastukaja nii Prantsusmaal kui ka välismaal ning sellel on laiem mõju Prantsusmaa poliitikale.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron tegi taas valitsuses ümberkorraldusi ning vahetas skandaali sattunud haridusministri välja.

Amelie Oudea-Castera sai ametis olla vähem kui kuu aega, kuna sattus hiljuti skandaali. Ta seletas hiljuti ajakirjanikele, et tema lapsed õpivad erakoolis riigikoolide kehva õppekvaliteedi tõttu. Selline jutt aga meeldinud õpetajate ametiühingule, ka lapsevanemad hakkasid haridusministrit kritiseerima. 

Haridusministri ümber lahvatanud skandaali kasutas ära opositsioon ning lõpuks pidigi Macron survele järele andma. President määras Prantsusmaa uueks haridusministriks Nicole Belloubeti. 

Oudea-Castera on Macroni kursusekaaslane, mõlemad käisid riigi tuntuimas eliitkoolis Ecole Nationale d’Administrationi (Ena). Samas koolis on õppinud mitmed Prantsusmaa poliitikud ja suurettevõtjad. Oudea-Castera jääb edasi spordiministriks. 

Nicole Belloubet on varem olnud ka justiitsminister, ta peab nüüd hakkama juhtima koolireformi. Koolireformi käivitas juba Gabriel Attal, kuid jaanuaris sai temast riigi peaminister. Attali järel saigi Oudea-Castera haridusministriks. 

Hiljuti läks Macron riidu veel oma liitlase 72-aastase François Bayrouga. Tsentristliku MoDemi partei juht  Bayrou etendas olulist rolli Macroni 2017. aasta presidendivalimiste võidus. 2017. aastal oli Bayrou ka lühikest aega justiitsminister. 

Nüüd leiab Bayrou, et Macron on sideme prantslastega kaotanud. Ta märkis, et ükski uutest ministritest ei pärine Loire’i jõest lõuna poole jäävatelt aladelt. Tegemist on traditsioonilise piiriga Põhja- ja Lõuna-Prantsusmaa vahel.

Kokkuvõttes on Emmanuel Macroni otsus vahetada oma haridusminister välja, pannes ametist lahkuma Lycee Lae Village’i direktori Jean-Michel Blanquer, pälvinud segavaid reaktsioone. Skandaali tõttu, mis seotud ta lähedase isiklike sidemega, jättis Macron hoolikalt kaalumata oma otsuse ja lõppkokkuvõttes tehtud vahetuse. Kriitikud leiavad, et sellised sammud võivad kahjustada Macroni mainet õiglase ja ausa liidrina ning kahjustada tema presidendikampaaniat, mis on eesmärgiks 2022. aasta presidendivalimised. Otsus on tekitanud suurt poleemikat ning jätkub kindlasti pikkadeks aruteludeks nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Loe rohkem:  Slovakkia kaalub kodumaise toidu kvootide lisamist põhiseadusse | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga