Tere tulemast Eestisse! Lastearst Raukas on tuntud oma teadmiste ja kogemuste poolest, kui rääkida laste tervisest ja heaolust. Tema sõnul on õige riietumine äärmiselt oluline, eriti kui lapsed veedavad aega õues külmas pakases. Tema soovitused ja nõuanded on aidanud paljudel lastel olla tervemad ja õnnelikumad. Olles üks juhtivaid spetsialiste selles valdkonnas, on tema teadmised väärtuslikud ja tema soovituste järgimine võib aidata kõiki, kel on huvi laste tervise ja heaolu vastu.
Kõrvad ja kael peavad krõbeda pakasega kaetud olema, rääkis “Terevisioonis” lastearst Reet Raukas. Saapad võiksid talvel number suuremad olla, et jalad külmetama ei hakkaks ning beebisid ei tasuks õue viia, kui külma on rohkem kui miinus kümme kraadi.
“Lasteaialaps käib üldiselt iga ilmaga õues, Kui on suur pakane, siis me jälgime kraade ja kui on madalam kui viisteist kraadi, siis vaatame ka tuulekülma ja sel juhul lühendame väljasoleku aega. Väiksemad lapsed ei lähe sel ajal üldse välja, aga suuremad lapsed on õues kuni 20 minutit,” ütles Tartu lasteaia Ristikhein õpetaja Inna Männiste.
“Meil on suured varikatused, lapsed saavad ehitada ja mängida. Kui tuiskab, oleme varikatuse all. Kui päike paistab, siis lapsed kelgutavad, jooksevad, veavad kelke, mängivad lumelabidatega,” lisas Männiste.
“Terviseamet on andud parameetrid, et miinus 20 kraadiklaasil ja miinus 15 tuulekülma puhul on numbrid, mille puhul peaks jälgima, kui pikalt lastega väljas olla,” ütles lastearst ja Tallinna lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja Reet Raukas.
“Külma ilmaga õues olemise reeglid on samad, mis suurtelgi,” selgitas Raukas. “Kihiline riietus, mitu kihti kuivi riideid, võimalus niiskeid riideid vahetada, käpikud kätte, need on soojemad kui sõrmkindad, vajadusel panna ka topeltkindad. Uuema aja käpikud on ka veekindlad, torusallid kaela, tuukrimütsid pähe, siis on kõrvad ja kaelad soojas, need on kõige külmaohtlikumad. Saapad võiksid olla number suuremad, et saaks panna topeltsokid jalga ja varbaid saapa sees liigutada. Liiga kitsad jalanõud talvel lastele ei sobi.”
“Väljasoleku aeg krõbeda ilmaga sõltubki pigem tuulekülmast, mitte niivõrd külma numbrist,” lisas Raukas. “See aeg võib olla kakskümmend minutit kuni pool tundi. Teatud tuule puhul piisab kahest kuni viiest minutist, et saada külmanäpistus ja põsed on külmavõetud. Pakasega peab näole kreemi panema, et kaitsta põski külma eest. Kui tuulekülm hakkab liiga tegema, siis võiks olla ka üks lisa torusall, mida saab üle nina tõmmata.”
Männiste sõnul lapsevanemad pigem soosivad, ja just ootavadki, et lapsed lasteaias ikkagi ka õus käiksid. “Lapsevanemad on soetanud ka vastavad riided, et lastel oleks õues soe ja mugav olla. Meie õpetajatena kogu aeg vaatame, et nad liiguksid ja innustame neid üksteist taga ajama või midagi huvitavat tegema,” ütles Männiste. “Et laps ei seisaks ega vaataks niisama, vaid tegutseks aktiivselt. Lastele pakane meeldib ja nad räägivadki, et nii mõnus on õues. Ega me ei hoiagi neid külma ilmaga kaua väljas. Kui keegi vähegi ütleb, et tal on külm, siis me hakkame tuppa liikuma.”
Beebidega on lihtsam, sest nad on vankris, kus tuulekülm nii palju liiga ei tee. “Mina soovitan, et alla kümne kraadi ei maksa imikuid välja viia,” ütles Raukas. “Kui aga beebi külma ilmaga välja viia, võiks vankrisse panna lambavilla, mis hoiab lapse altpoolt soojana. Pigem on vankrit lükkaval emal külm, kes peab panema endale jalga vildid või topelttallaga saapad ja kätte muhvi, millega vankrit lükata.”
In conclusion, it is important to follow the advice of Lastearst Raukas and dress properly to avoid getting cold when outdoors in the freezing temperatures. Proper clothing, including layers and waterproof materials, can make a significant difference in staying warm and healthy during the winter months in Estonia. It is also important to pay attention to children’s clothing and ensure they are adequately dressed for the weather. By taking these precautions, we can all enjoy the beauty of the outdoors without the risk of getting cold-related illnesses.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus