Lääneriigid kutsusid Kosovot lükkama edasi Serbia dinaaride keelustamist | Välismaa

2174567hb890t24

Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised Lääneriikidest ja nende palvel Kosovolt on tekitanud palju arutelu ja põnevust siin Eestis. Serbia dinaari keelustamine on teema, mis paneb paljusid inimesi maailmas rääkima. Sellest olulisest arengust välismaal ootame huviga, kuidas see võiks mõjutada mitte ainult Balkani piirkonda, vaid ka laiemat poliitilist ja majanduslikku maastikku. Kas see võiks olla samm rahu ja stabiilsuse suunas või hoopis vastupidine? Astugem selle olulise teema juurde ja uurigem, kuidas see võiks mõjutada meie maailma.

Viis lääneriiki kutsus pühapäeval Prištinat üle lükkama edasi määruse jõustamist, mis keelab alates 1. veebruarist Serbia dinaari sularahana kasutamise Kosovo territooriumil, teatas USA saatkond.

Etnilistest albaanlastest enamusega Kosovos elab ka umbes 120 000 serblast, kes on suuresti lojaalsed Belgradile. Nad elavad peamiselt Kosovo põhjaosas Mitrovica linnas ja selle ümbruses, kuid ka veel umbes tosinas enklaavis, kus Prištinal on olnud mõnikord raskusi oma võimu rakendamisel.

Nendes piirkondades eelistavad kohalikud elanikud kasutada sularahana Serbia dinaare, kuigi Kosovo kasutab eurosid.

Priština keskpank teatas hiljuti, et 1. veebruaril on kõik sularahatehingud Kosovos lubatud ainult eurodes.

Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Ühendkuningriigi ja USA saatkond aga märkisid, et selline otsus tekitab muret mõju pärast serblastest enamusega kogukondadele.

“Määrusel on otsene mõju valdava enamuse Kosovo serblaste igapäevaelule, kes saavad makseid/finantsabi Serbiast,” ütles USA saatkond avalduses.

Viisik märkis, et neil oli reedel mõttevahetus ka Kosovo peaministri Albin Kurtiga.

Nad kutsusid Kosovo võime peatama määruse elluviimine, et võimaldada piisavalt pikka üleminekuperioodi. Samuti kutsuti võime selgele ja tõhusale avalikule kommunikatsioonile.

Kosovo otsus lükata edasi Serbia dinaaride keelustamine on olnud tõsine väljakutse Lääneriikide ja Serbia suhetele ning on tekitanud rahvusvahelise kogukonna seas vastuolulisi arvamusi. See otsus on põhjustanud pingeid ja kriitikat nii Kosovo kui ka Serbia poolt. Olukord nõuab tasakaalustatud lähenemist ja diplomaatilist lahendust, et leida koostööks ja rahuprotsessi jätkumiseks mõlema poole jaoks vastuvõetav kompromiss. Loodame, et tulevikus suudetakse leida konstruktiivne lahendus, mis tagab stabiilsuse ja rahu piirkonnas.

Loe rohkem:  ERR Londonis: Suurbritannia valimistel saadab edu ilmselt Tööparteid | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga