Lääneriigid on alustanud diplomaatide evakueerimist Haitist pärast poliitilise ebastabiilsuse süvenemist. Olukord on muutunud äärmiselt ohtlikuks ja välismissioonide personal on ohus. Diplomaatide lahkumine on kaasnenud rahutuste ja protestidega, olles märgiks keerulisest olukorrast Haiti poliitilises maastikus. See samm rõhutab rahvusvahelise kogukonna muret ja soovi tagada oma esindajate turvalisus. Kas Haitil on võimalik leida rahule viiv lahendus või ootavad ees veel rasked ajad?
Haitil kasvab vägivald, jõugud ründavad pealinnas asuvaid valitsushooneid ja lääneriigid alustasid diplomaatide evakueerimist.
USA vähendas Haitis asuva saatkonna personali. Paljud töötajad on juba lahkunud, kuid saatkond on veel avatud. Ka teised riigid, nende hulgas ka Prantsusmaa ja Hispaania, alustasid oma diplomaatide evakueerimist.
Haitit tabas hiljuti järjekordne vägivalla laine, kuna konkureerivad jõugud ühendasid sel kuul jõud. Seejärel hakkasid need jõugud ründama valitsusele kuuluvaid hooneid. Reede õhtul pandi põlema Port-au-Prince’i kesklinnas asuv siseministeeriumi hoone, rünnati ka politseijaoskondi, vahendas Financial Times.
Jõugud nõuavad nüüd peaminister Ariel Henry tagasiastumist. Ta sai USA toetusel võimule pärast president Jovenel Moïse mõrvamist 2021. aasta juulis. Valimisi pole Henry veel korraldanud.
Riigis süveneb aga humanitaarkriis, valitsusvälised organisatsioonid hoiatasid, et riigis hakkavad otsa saama toit, vesi ja autokütus. Hiljuti põgenes vanglast veel ligi 3800 vangi.
Eelmisel nädalal andis pressikonverentsi veel ka kurikuulus jõugujuht Jimmy Cherizier, kes väitis, et kui Henry ei astu tagasi, siis libiseb riik kodusõtta. USA tahab, et Henry looks nüüd laiapõhjalise valitsuse, mis koosneks poliitikutest ja Haiti kodanikuühiskonna liikmetest.
Pealinna Port-au-Prince’i lennujaam kui ka sadam on vägivalla tõttu juba tegevuse peatanud. Naaberriik Dominikaani Vabariik samas sulges 390 kilomeetri pikkuse maismaapiiri.
Henry ise lahkus eelmisel kuul Haitilt, et osaleda Guajaanas toimunud Kariibi mere kaubandusliidu üritusel. Praegu redutab Henry Puerto Ricos, viimati nähti teda avalikkuse ees 1. märtsil Keenia pealinnas Nairobis.
Lääneriigid, sealhulgas ka Eesti, on alustanud diplomaatide evakueerimist Haitilt pärast president Jovenel Moïse mõrva ja riigisüsteemi kaosesse langemist. See samm näitab rahvusvahelist kogukonda muret Haitil valitseva olukorra pärast ning soovi kaitsta oma diplomaate ja kodanikke seal viibivate ohtude eest. Eesti jälgib olukorda tähelepanelikult ning jätkab vajadusel oma kodanike evakueerimist. Loodame, et Haiti suudab leida kiiresti stabiilsuse ja rahu tagasi pärast seda traagilist sündmust.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus