Lääneriigid alustasid diplomaatide evakueerimist Haitilt | Välismaa

1710150848 2302476hd05ct24

Estonia, along with other Western countries, has begun the evacuation of diplomats from Haiti amid escalating violence and political unrest. The safety of diplomatic personnel is paramount, and this coordinated effort is a response to the deteriorating situation in the Caribbean nation. As tensions continue to rise, the international community must work together to ensure the well-being of its representatives and support a peaceful resolution to the crisis in Haiti.

Haitil kasvab vägivald, jõugud ründavad pealinnas asuvaid valitsushooneid ja lääneriigid alustasid diplomaatide evakueerimist.

USA vähendas riigis asuva saatkonna personali. Paljud töötajad on juba lahkunud, kuid saatkond on veel avatud. Ka teised riigid, nende hulgas ka Prantsusmaa ja Hispaania, alustasid oma diplomaatide evakueerimist. 

Haitit tabas hiljuti järjekordne vägivalla laine, kuna konkureerivad jõugud ühendasid sel kuul jõud. Seejärel hakkasid need jõugud ründama valitsusele kuuluvaid hooneid. Reede õhtul pandi põlema Port-au-Prince’i kesklinnas asuv siseministeeriumi hoone, rünnati ka politseijaoskondi, vahendas Financial Times. 

Jõugud nõuavad nüüd peaminister Ariel Henry tagasiastumist. Ta sai USA toetusel võimule pärast president Jovenel Moïse mõrvamist 2021. aasta juulis. Valimisi pole Henry veel korraldanud. 

Riigis süveneb aga humanitaarkriis, valitsusvälised organisatsioonid hoiatasid, et riigis hakkavad otsa saama toit, vesi ja autokütus. Hiljuti põgenes vanglast ligi 3800 vangi.

Eelmisel nädalal andis pressikonverentsi veel ka kurikuulus jõugujuht Jimmy Cherizier, kes väitis, et kui Henry ei astu tagasi, siis libiseb riik kodusõtta. USA tahab, et Henry looks nüüd laiapõhjalise valitsuse, mis koosneks poliitikutest ja Haiti kodanikuühiskonna liikmetest. 

Pealinna Port-au-Prince’i lennujaam kui ka sadam on vägivalla tõttu juba tegevuse peatanud. Naaberriik Dominikaani Vabariik samas sulges 390 kilomeetri pikkuse maismaapiiri. 

Loe rohkem:  EPP nõuab von der Leyenilt suunamuutust | Välismaa

Henry ise lahkus eelmisel kuul Haitilt, et osaleda Guajaanas toimunud Kariibi mere kaubandusliidu üritusel. Praegu redutab Henry Puerto Ricos, viimati nähti teda avalikkuse ees 1. märtsil Keenia pealinnas Nairobis. 

Kokkuvõtteks võib öelda, et Lääneriigid on alustanud diplomaatide evakueerimist Haitilt pärast president Jovenel Moïse mõrva ja riigis järgnenud poliitilist ebastabiilsust. See samm näitab rahvusvahelist kogukonda ja eelkõige Lääne riikide pühendumust tagada oma diplomaatide ohutus ja aidata kaasa olukorra stabiliseerimisele Haiti. Evakueerimisoperatsioonid on keerukad, kuid vajalikud, et aidata kaasa rahu ja stabiilsuse taastamisele selles Kariibi mere saareriigis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga