Tensions are rising in Estonia as Läänemets, the head of the teachers’ union, has stated that without a significant increase in teacher salaries, the government can expect no other agreements to be made. With educators feeling undervalued and overworked, the future of education in Estonia is at stake. Läänemets’ bold stance has garnered support from teachers across the country, and the government is facing mounting pressure to address the issue. As the country grapples with the implications of this ultimatum, the fate of education and the well-being of teachers hang in the balance.
Kui valitsuses ei sünni õpetajate palgatõusu teemal kokkulepet, siis ei sünni ka üheski teises teemas kokkulepet, ütles siseminister Lauri Läänemets (SDE) päev enne riigieelarve strateegia arutamist valitsuses.
“Me oleme ikka seal kinni, et Reformierakonnal soovi pole seda streiki lõpetada. Jätkame veenmistööga ja homme kui valitsuse erinevad osapooled hakkavad riigieelarve strateegiat arutama, siis ma arvan, et kokkuleppele jõudmiseks on vaja ka õpetajate palgaküsimus lahendada,” ütles Läänemets ERR-ile.
Kui ei sünni õpetajate teemal kokkulepet, siis ei sünni ju üheski teemas kokkulepet, ütles Läänemets. “Täna siin on kaks valitsuserakonda, kes püüavad Eestile lahendust leida, üks valitsuserakond, kes lihtsalt ütleb, et streik on midagi halba, õpetajad teevad midagi halba ja sellega tegeleda ei tuleks. Ma arvan, et see on lihtsustatult öeldult see küsimus, mis on päevakorras,” sõnas Läänemets.
Läänemets ütles, et kõigepealt soovib ta kuulata ära, mis on rahandusminister Mart Võrklaeva ettepanekud. “On räägitud, et riik peaks laenu võtma, sotsiaaldemokraatide koha pealt me oleme alati olnud sellel seisukohal, et näiteks OÜ-tamine tuleks lõpetada, bürokraatiat tuleks vähendada, see annab kulude kokkuhoidu tegelikult mitte ainult riigile, vaid ettevõtjatele ka. Ja kolmandaks, et rikkaid inimesi tuleks rohkem maksustada, et oleks võimalik meil õpetajatele palkasid maksta,” loetles Läänemets SDE-le vastuvõetavaid lahendusi.
Rikaste all pidas Läänemets silmas kuus 5000 eurot või rohkem teenivaid inimesi.
“Lõpuks on kõik tervik, et ega meil ei ole võimalik ühtegi osa sellest varasemast kokkuleppest muuta, ka seda, mida rahandusminister ja peaminister soovivad, ilma, et me kõigis muudes küsimustes kokku ei lepi. Nii et tuleb pikk ja sisukas päev,” ütles Läänemets teisipäeval aset leidva riigieelarve strateegia arutelu kohta valitsuses.
“On võimalik riigiametnike preemiatest loobuda, aga arvatavasti tuleb mingeid muid kulusid ka kokku tõmmata, aga lõppkokkuvõttes, kui need kulud on mõeldud noorsoovaldkonda ühes või teises kohas, siis kui need panna õpetajate palkadesse, mis on ka noorsootöös oluline osa või noorte kasvamises oluline osa, siis võibolla seda peab tegema,” märkis minister.
Eesti õpetajad alustasid 22. jaanuaril tähtajatut streiki, mis kestab ka sellel nädalal. Esimesel päeval oli streigist osalemisest teatanud üle 18 000 õpetaja, kellega liitus kolmapäeval kolmepäevaseks toetustreigiks ligi 6000 lasteaiaõpetajat. Õpetajate ametiühingu teatel on nad nõus streigi lõpetama, kui nende palk tõuseb sel aastal vähemalt viis protsenti ehk siis, kui valitsus leiab seal aastal nende palgatõusuks 10,8 miljonit eurot.
Overall, the situation with the teachers’ salary agreement in Estonia is causing concern and has the potential to affect other agreements within the government. The lack of progress in reaching a resolution with the Läänemets teachers’ union is a sign of a larger issue within the government. It is important for the government to prioritize the needs of teachers and work towards a fair and satisfactory agreement. If this issue is not addressed promptly, it could have negative repercussions on the education system and the overall functioning of the government. It is crucial for all parties involved to come to a fair and equitable agreement in order to ensure the well-being of Estonia’s education system.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus