Küsitlus: Pevkurit pooldas rohkem vastajaid kui Michalit | Eesti

2455145hdc49t24

Eesti rahvas valis: Pevkurit Michalile eelmine!

Uus küsitlus näitab, et Riigikogu valimised lähevad terasele teele! Pevkure pooldajate arv ületas Michalile märkimisväärselt. Mis teeb selle tulemuse eriliseks ja millised on valijate põhjused?

Loe edasi, et saada selgemaks Eesti poliitilise maastikku ja selle tulevikku!

Eelmise nädala lõpus eelistas kaitseminister Hanno Pevkurit uue valitsusjuhina rohkem küsitletud Eesti kodanikke kui kliimaminister Kristen Michalit, selgus Norstat Eesti korraldatud uuringust. Kõige suurema toetusega peaministrikandidaat oli siiski erakonna Isamaa esimees Urmas Reinsalu, kelle toetus oli Reformierakonna poliitikutest Michalist ja Pevkurist kolm korda suurem.

Ühiskonnauuringu Instituudi tellimusel ja Norstati poolt 27. – 28. juunini veebikeskkonnas läbi viidud küsitluse kohaselt oleks Pevkurit eelistanud näha peaministrina 23 protsenti ning Michalit 18 protsenti vastajatest. Samas 59 protsendil vastajatest nende kahe vahel valides eelistus puudus.

Reformierakonna juhatus nimetas laupäeval Michali peaministrikandidaadiks, kes peaks asuma valitsust juhtima pärast Kaja Kallast, kelle Euroopa Liidu liikmesriikide juhid esitasid ööl vastu reedet EL-i välispoliitikajuhi kandidaadiks ja kes lubas juuli keskel tagasi astuda. Pevkur oli reedel teatanud, et ei kandideeri peaministriks.

Ka Reformierakonna toetajate seas oli Pevkuri toetus pisut suurem kui Michalil: teda eelistas 40 protsenti, Michalit 38 protsendi vastanud Reformierakonna pooldajatest.   

Samas küsimusele, keda vastaja eelistaks näha peaministrina erakonnajuhtidest, kuid kuhu olid lisatud ka Michali ja Pevkuri nimed, sai suurima toetuse Reinsalu 24 protsendiga.

Reinsalule järgnesid Keskerakonna esimees Mihhail Kõlvart 13 protsendiga, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme 12 protsendiga, Pevkur ja Michal mõlemad kaheksa protsendiga, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees Lauri Läänemets ja Parempoolsete juht Lavly Perling mõlemad kuue ning Eesti 200 esimees, välisminister Margus Tsahkna kahe protsendiga. Oma eelistust ei osanud öelda 23 protsenti vastanutest.

Loe rohkem:  Tartu plaanib teha Tähtvere tänavast Eestis ainulaadse jalgrattatänava | Eesti

Norstat uuris ka, milline oleks vastajate eelistus, kui Michal ja Pevkur läheks vastamisi kõige populaarsema peaministrikandidaadi Reinsaluga. Küsimus oli sõnastatud järgmiselt: “Kui valida saaks ainult kahe variandi vahel, siis kes nendest kahest oleks Eestile sobivam peaminister?” 37 protsenti vastajatest valis Reinsalu, 30 protsenti Hanno Pevkuri ning 34 protsenti ütles “Ei oska öelda”. Kui Pevkuri asemel pandi valikusse Michal, siis valis 42 protsenti vastajatest Reinsalu, 26 protsenti vastajatest Michali ning 32 protsenti ütles “Ei oska öelda”.

Lisaks peaministrikandidaatidele küsiti vastajat arvamust automaksu kohta. Sellele küsimusele vastas 74 protsenti, et ei toeta mootosõidukimaksu kehtestamist või pigem ei toeta, 21 protsenti, et pigem toetab või toetab ning viis protsenti ei osanud öelda.

Automaksu ei poolda 99 protsenti EKRE, 93 protsenti Isamaa, 91 protsenti Keskerakonna, 62 protsenti Parempoolsete, 60 protsenti Eesti 200, 54 protsenti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetajatest. Reformierakonna toetajatest 67 protsenti pooldab ning 28 protsenti ei poolda automaksu. 

Norstati küsitlus viidi läbi 27. – 28. juunini veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1010 vastajat.

The survey results clearly show a preference for Pevkur among Estonian voters compared to Michal. While the reasons for this preference remain to be fully explored, it highlights the shifting political landscape in Estonia.

Pevkur’s strong showing suggests a potential for continued support, while Michal’s lower scores indicate the need for a reassessment of his campaign strategy.

Further analysis of the survey data will shed more light on the key factors influencing voters’ decisions and provide valuable insights for both candidates moving forward.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga