Tere tulemast Eestisse! Kuidas oleks tutvuda ühe vapra ja inspireeriva Kihnu naise looga? Mare Mätas on julge naine, kes kirjutas raamatu mootorratastest ning oma seiklustest sellel sõiduvahendil. Tema lugu räägib enesekindlusest, seiklustest ja kirglikust armastusest mootorrataste vastu. Kihnu naine Mare Mätas on tõeline eeskuju kõigile, kes unistavad oma kirgede järgimisest ning elu täiel rinnal elamisest. Astu sisse ja saa osa tema inspireerivast loost!
Kihnu naine Mare Mätas rääkis “Ringvaates” kihnlaste suurest armastusest mootorrattast, millest ta kirjutas raamatu. Kui alguses sõitsid soolorattaga vaid mehed, siis külgkorviga rataste tulekul said ka naised endale isiklikud mootorrattad.
“Meil on kahte tüüpi rattaid. Emmid ja issid on meie rattad. Issid on Izevskis toodetud ja emmid on pärit Saksamaalt.
“Kihnlaste hulgas pole kedagi, kellel puuduksid teadmised rattast,” ütles kihnlane ja raamatu “Kihnu mootorratta lugu” autor Mare Mätas. “Raamatus hakkab lugu pihta 50-ndatel aastatel. Siis läksid kalurite sissetulekud nii heaks, et kihnlased hakkavad endale rattaid ostma. Alguses oli see meeste kultuuri osa, sest olid soolorattad, millega naised ei sõitnud, aga 60-ndatel sõidavad nendega ka juba kõik naised, siis on ratastel ka külgkorvid. Rattad lihtsustasid töövaeva.”
Kihnlastel on palju probleeme olnud, sest tihti sõideti ilma kiivriteta. “Kõige suurem skandaal tabas mind 2013. aastal, kui avasime külastajatele tuletorni ja meile tuli saade “Osoon” külla,” meenutas Mätas. “Sõitsin sadamasse ja andsin intervjuu ning üks televaataja pahandas, et mul kiivrit sõites peas ei olnud. Siis tegime endile kunstilaagri, kus proovisime kihnlastele sobivaid kiivreid disainida.”
Mätase ja üldse kihnlaste arvates on kiiver aga tegelikult äärmiselt ebapraktiline. Naised ikkagi allusid neile reeglitele, aga näiteks kaluritele oli kiiver väga ebamugav pähe panna, sest nemad kandsid talvisel ajal mütse, mida nimetati tulladeks.
Probleemiks on olnud ka kaasasõitvate inimeste arv. “Mina võtsin ükskord 11 kursusekaaslast rattale,” ütles Mätas.
Kihnu naine Mare Mätas on tulevastele põlvkondadele jätnud olulise pärandi raamatu näol, mis räägib mootorratastest ja nende ajaloost. Ta on näidanud, et ka väikesel saarel elav naine suudab saavutada suuri asju ja jagada oma kirge teiste huvilistega. Mätase raamat on oluline samm kohaliku kultuuri ja pärandi säilitamisel ning innustab teisi naisi järgima oma kirgi ja unistusi, olenemata nende elukohast või taustast. Tema lugu on inspireeriv ning õpetlik kõigile, kes julgevad tegutseda oma unistuste poole.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus