Kallas: koalitsioonikõnelustele jõuavad Eesti 200 jaoks olulised teemad | Eesti

2466319hbd45t24

As Estonia approaches its 100th birthday, the country is poised to embark on a new era of cooperation and unity. The “Kallas” initiative, named after Estonian Prime Minister Kaja Kallas, brings together key stakeholders to discuss pressing themes affecting the nation’s future. From economic sustainability to digital governance, the topics at hand are crucial to Estonia’s continued growth and prosperity. As the country looks back on its rich history, it must also look forward, leveraging the wisdom of the past to shape a brighter future for generations to come.

Haridusminister ja erakonna Eesti 200 aseesimees Kristina Kallas rääkis raadiosaates “Uudis+”, et koalitsiooniläbirääkimistele jõuavad Eesti 200 jaoks olulised teemad, mis varasemalt valitsuse aruteludele jõudnud ei ole.

Kallas rääkis, et koalitsioonierakonnad ei koosta uut koalitsioonilepet, vaid lepivad kokku asju, mis tulevad koalitsioonilepingu lisana. “Need on valdavalt seotud riigi rahanduse seisuga. Kuna see on vahepeal vastavalt prognoosidele siiski halvenenud, siis me peame tegema seal uusi otsuseid. Kuna need on väga suured otsused ja väga olulised otsused, siis seal on vaja uut kokkulepet,” ütles Kallas.

Koalitsioonierakonnad alustasid arutelu majandusküsimustest. “Praegu me käisime läbi olulisemad teemad, et mis on koalitsioonipartnerite jaoks olulised teemad majanduses, majanduse konkurentsivõime tõstmises ja läheme pärast lõunapausi nende teemadega edasi,” lausus Kallas esmaspäeva lõunal.

Kallase sõnul pole läbirääkijate vahel erimeelsusi ning delegatsioonid arutavad teemasid, milles pole varasemalt otsusteni jõutud. “Ei ole väga suuri erimeelsusi. Üldiselt on ju arusaadav see, et majanduse konkurentsivõime tõstmiseks või konkurentsivõime arendamiseks peab tegema teatud samme valitsuse poole pealt ja need sammud on iseenesest olnud ju pikka aega – aasta aega vähemalt – olemasoleva valitsuse laual. Lihtsalt me ei ole tookord otsusteni jõudnud. Nüüd me ikkagi uuesti käisime kõik need teemad läbi, et kas meil ikka on poliitiline kokkulepe olemas.”

Loe rohkem:  Mihkelson Ukrainas: Venemaa surub Ukraina rinnet mitmelt suunalt | Eesti

Kallas märkis, et Eesti 200 on kuus kuud oodanud, et suurinvestorite toetusmeetmeid valitsuses arutada.

“Näiteks suurinvestorite toetusmeetmed – oleme kuus kuud oodanud, et saaksime valitsuses seda arutada. See on väga oluline meede Eesti 200 jaoks ka, et me saaksime majanduse konkurentsivõime tööle. Täna me ikkagi põhimõtteliselt arutasime selle teema läbi,” ütles Kallas.

Kärpeotsused tulevad Kallase sõnul alles siis, kui kõikides asjades on kokku lepitud. “Sellepärast, et need on kogu asja raamistavad – mida üldse antud eelarve situatsioonis saab teha. Kõik sõltub sellest, mis eelarve kokkulepped olema saavad.”

Kallas ütles, et väga palju on majandusalaseid tegevusi, mis ei ole eelarve mõjuga ning mida saab juba täna läbi rääkida. “Eesti majanduse konkurentsivõime puhul on üks asi muidugi inflatsioon, mis on väga tugevalt mõjutanud meie sisendhindasi majanduses, aga meil on ikkagi küsimus tööjõu puuduses, tööjõu kvalifikatsioonides, ka talendipoliitikat täna arutasime. Arutasime tööstuspoliitika osa, mis on suurinvestorite Eestisse meelitamine ja nendele soodsate tingimuste loomine siin, et suurinvesteeringud Eestisse tuleksid.”

Kallase märkis, et siiani on seisnenud erimeelsus selles, et Eesti 200 jaoks olulised teemad ei ole valitsuses aruteludele jõudnud. “Ei ole väga suuri erimeelsusi. Me pidime need lauale panema ja kokkuleppe saavutama. Seni on olnud erimeelsus selles, et ei ole valitsuses saanud neid asju kuidagi lauale. Nüüd leppisime kokku, et need läbi räägime ja nende suunas liikuma hakkame. See oli meie jaoks oluline teema.”

Saatejuht küsis, miks erakonna jaoks olulised teemad pole seni lauale jõudnud.

“Jään vastuse võlgu,” vastas Kallas. “Ei ole võibolla olnud poliitilist tahet seda nii palju arutada.”

Saatejuht uuris, mida tegi läbirääkimistel kliimaministeeriumi kantsler Keit Kasemets.

Loe rohkem:  Kallas: erakonna ja riigi asjade vahel peab olema selge piir | Eesti

“Mina täpselt seda öelda ei oska. Täna arutasime ka roheenergeetika ja loodusvarade teemasid. Ju siis oli põhjus see, et tema käes on ka väga palju informatsiooni, nii-öelda eksperttasandi sisendit sel teemal,” vastas Kallas.

In Estonia, the 200th anniversary of the Estonian statehood is a milestone moment to reflect on the country’s journey. The coalition negotiations, symbolized by the name “Kallas”, have reached a crucial stage, with key topics on the agenda. Estonia’s future prosperity and EU membership are at stake. As the country navigates the complexities of coalition talks, it is essential to prioritize unity and cooperation. By doing so, Estonia can build a strong foundation for its next 200 years, ensuring a brighter future for its citizens and solidifying its position as a sovereign nation.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga