Tere tulemast Eestisse! Kaidi Urmet, Eesti Kirjastuste Liidu tegevjuhi sõnul on viimastel aastatel raamatute soetamine küll vähenenud, kuid raamatute kättesaadavus on mitmekesistunud. See tähendab, et kuigi inimesed ostavad vähem raamatuid, on neil rohkem võimalusi erinevate raamatute leidmiseks ja lugemiseks. Eestlased on jätkuvalt kirglikud lugejad ja kirjandusmaastik on pidevas muutumises ning arengus. Tutvudes Eesti kirjandusmaastikuga avastate kindlasti uusi põnevaid lugusid ja autoreid!
Kirjastuste liit avaldas möödunud aasta müüdumate raamatute nimekirja. Liidu juhi Kaidi Urmeti sõnul teeb raamatute läbimüügi langus murelikuks.
Saja müüduma raamatu nimekirja tipus on eesti- ja venekeelne versioon Epp Petrone raamatust “Eestisse rändama” koos sama sarja nupuvihikuga. Poeketi Maxima tellimusel tehtud raamatuid müüdi kokku üle 35 000 eksemplari.
Petrone raamatute järel neljandal kohal on Jüri Liivi “Suur rohepesu käsiraamat”, mida müüdi rohkem kui 5000 eksemplari. Ka viiendal kohal on teabeteos, Maria Palusalu aianduse teemaline raamat. Ilukirjandust on 16 nimetust. Eesti autorite osakaal on müüdud raamatutest 63 protsenti.
Kirjastajate liidu juhi Kaidi Urmeti sõnul teeb murelikuks raamatute läbimüügi langus.
“Eelmise aastaga, 2022. aastaga võrreldes, on langus olnud 6%. See ei ole olnud suur, aga samas, kui me võrdleme 2018.–2019. aastat, siis on langus olnud pea neljandik. Selles mõttes on raamatute soetamine kindlasti vähenenud, aga samas on raamatute kättesaadavus palju mitmekesistunud. Paberraamatule on lisaks tulnud audioraamat, e-raamat. See kindlasti ei kompenseeri kõike, aga siiski ta on mõjutatud sellest,” selgitas Urmet.
Kokkuvõttes näitab Kaidi Urmeti uurimus, et raamatute ostmise trend Eestis on languses, kuid raamatute kättesaadavus on mitmekesistunud. Inimestel on üha rohkem võimalusi osta raamatuid erinevate kanalite kaudu ning ka e-raamatute populaarsus on tõusuteel. Samas on oluline mõista, et raamatuid ostes toetame ka autoreid ja kirjastajaid ning aitame kaasa kultuurilise mitmekesisuse säilimisele. Seega peaksime jätkuvalt väärtustama ja toetama raamatute ostmist, samal ajal julgustades ka uute, kaasaegsete ja mitmekülgsete raamatukogude loomist ja arendamist.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus