Tere tulemast Eestisse! Täna räägime poliitikast ja olulisest teemast, mis on viimastel päevadel palju kõneainet pakkunud. Eurosaadik Jana Toom on väljendanud oma solvumist peaminister Jüri Ratase käitumise üle. See on tekitanud palju vastukaja ning muutnud poliitilise olukorra pingeliseks. Järgneva arutelu käigus vaatame lähemalt, mis täpsemalt on juhtunud ja millised võivad olla sellele olukorrale võimalikud lahendused. Loodame, et see arutelu aitab paremini mõista Eesti poliitilist maastikku ja olukorda.
Neljapäeval teatas Jüri Ratas, et tema ei kandideeri ühes nimekirjas koos Jana Toomiga, mispeale teatas viimane, et Ratase käitumine on solvav. Riigikogu keskfraktsiooni praegune aseesimees Andrei Korobeinik leiab, et Ratase käitumine on valimiseelne näitemäng.
Euroopa Parlamendi saadiku Jana Toomi ja riigikogu aseesimehe Jüri Ratase (mõlemad Keskerakonnast) suhted on pärast Mihhail Kõlvarti Keskerakonna esimeheks valimist muutunud teravamaks.
“Mina teen europarlamendis tööd, minul pole aega intriige punuda. Jüri tegevus pole ilus, minu jaoks on see inimlikul tasandil solvav,” sõnas Toom Ratase neljapäevast väljaütlemist kommenteerides.
Toomi sõnul pakkus Jüri Ratas veel 2023. aasta juulis talle europarlamendi valimistel Keskerakonna nimekirjas esikohta. Ratas oli toona ka Keskerakonna europarlamendi valimisprogrammi töörühma juht. Sellel positsioonil on ta Toomi sõnul tänaseni.
Ratase pakkumine Toomile tuli enne Mihhail Kõlvarti erakonna esimeheks valimist.
Toom ütles, et ta võiks olla ka Keskerakonna europarlamendi valimisnimekirjas tagapool. Tema jaoks on kõige olulisem erakonna käekäik valimistel.
Toom usub, et kui nad oleksid koos Ratasega kandideerinud, oleksid nad võinud europarlamendi valmistelt loota kahte kohta.
“Hetkeseisuga lähme püüdma ühte kohta,” sõnas Toom.
“Tahaksin olla normaalses erakonnas, kus erakonna juhi vahetus ei tekita kaotajates solvumist. Selles osas kadestan ma küll sotse, kus erakonna juhi vahetus on normaalne protsess,” ütles Toom ERR-ile.
Teravaid väljaütlemisi Jana Toomil aadressil on Ratas teinud ka varem
2023. aasta lõpus ütles Ratas, et Toomi kremlimeelsete aktivistide kohtukulude katmine kahjustab nii Keskerakonna kui ka Eesti mainet. Üks, kelle kohtukulusid Toom on aidanud maksta, on Surematu Polgu aktivist Zoja Paljamar, kelle elamisloa tühistas kaitsepolitsei 2023. aasta juunis. Ratase sõnul ei peaks Toom ka Keskerakonna nimekirjas Euroopa Parlamendi valimistel kandideerima.
Riigikogu liikme Andrei Korobeiniku (Keskerakond) sõnul pole Jüri Ratase teguviis tema jaoks üllatav. Korobeinik tõlgendab seda valimiseelse näitemänguna häältesaagi kasvatamiseks.
“Lähematel päevadel näeme Jüri Ratase lahkumist Keskerakonnast,” arvas Korobeinik.
“Käisin ise tema kohtumisel erakonnakaaslastega Pärnus. Pärnumaa küll toetas erakonna esimehe valimisel Tanel Kiike, aga Ratase väljaütlemised on ka neis tekitanud imestust,” sõnas Korobeinik.
Keskerakonna peasekretär Anneli Ott rääkis, et tema jaoks tuli üllatusena Ratase väljaütlemine, sest vaid mõned tunnid varem olid nad koos Võrumaal kohtumisel erakonnakaaslastega.
“Seal tundus ta siiras ja oli valmis otsima võimalust tekkinud olukorrast koos välja tulla,” ütles Ott.
5. jaanuaril teatasid Tanel Kiik, Jaak Aab, Andre Hanimägi, Ester Karuse, Enn Eesmaa ja Kersti Sarapuu erakonnast lahkumisest. Neist Kiik, Aab, Hanimägi ja Karuse liituvad Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga. Keskerakonnast lahkunud Tanel Kiike erakonna esimehe valimisel toetanud Jüri Ratas erakonnast veel lahkunud pole.
In conclusion, the recent comments made by Jana Toom regarding the behavior of Prime Minister Jüri Ratas are inappropriate and offensive. As a respected member of the European Parliament, Toom should choose her words carefully and refrain from making personal attacks. It is important for political figures to engage in constructive dialogue and respectful behavior, rather than resorting to insults and derogatory remarks. It is crucial for public figures to set a positive example for the citizens of Estonia and demonstrate professionalism in their interactions with one another.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus