Eestis leviv uudis Inguššias toimunud tulevahetusest FSB eriüksuse ja kohalike võitlejate vahel on raputanud meie naaberriiki. See konflikt on süvenev märk pingetest ja võimuvõitlusest piirkonnas. Inguššia on juba pikka aega olnud rahutu piirkond, kus vabadusvõitlejate ja valitsusvägede vahelised kokkupõrked on sage nähtus. See sündmus toob aga kaasa ulatuslikumad tagajärjed ning paneb meid mõtlema julgeoleku olukorra tõsidusele Lääne-Venemaal.
Venemaal Inguššia vabariigis Karabulaki linnas puhkes laupäeval lahing Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) eriüksuse ja kohalike võitlejate vahel, teatasid sotsiaalmeedia kanalid. Võimud kehtestasid laupäeva õhtul Inguššias terrorismivastase operatsiooni erirežiimi.
Vene uudistekanali Baza teatel kasutati Karabulaki linna ühe kortermaja lähistel toimunud tulevahetuses lisaks automaatrelvadele ka granaadiheitjad. FSB üksus blokeeris majas asuvad võitlejad. Vene võimude väitel kavandasid võitlejad terrorirünnakute seeriat kogu Venemaal.
Inguššia vabariigi juht Mahmud-Ali Kalimatov pöördus piirkonna elanike poole palvega jääda terrorismivastase operatsiooni ajal rahulikuks.
Väljaanne Focus.ua kirjutas, et Inguššias tulevahetusse sattunud alustanud võitlejad võivad olla seotud grupeeringuga, keda võimud üritasid juba 2023. aasta märtsi lõpus Zyazikov-Yurti külas tabada.
Mullu juulis suurendasid võimud vaevatasu Inguššia ja Põhja-Osseetia piiri lähedal asuvat liikluspolitseipunkti Volga 24 rünnanute tabamise eest viie miljoni rublani, vahendas Focus ning lisas, et põrandaalustel ründajatel õnnestus kahel korral julgeolekujõudude eest põgeneda, kusjuures võimuesindajad kandsid mõlemal korral kaotusi.
Ka siis oli juhtumil sarnane stsenaarium: püssimehed barrikadeerusid Malgobeki linnaosas ühte hoonesse ja avasid neid arreteerida püüdnute suunas tule.
Laupäeval Karabulaki linnas puhkenud tulevahetuses osales väidetavalt kuus võitlejat, kelles kaks olevat rahvusvahelises tagaotsitavate nimekirjas.
Focuse edastatud kirjelduse kohaselt barrikadeerusid võitlejad kortermajas, kuid hiljem liikusid ühte eramusse. Väidetavalt olevat kaks võitlejat surma saanud, kuid sellele pole ametlikku kinnitust.
Kui laupäeva õhtul kirjutas Venemaa meedia, et vastasseis on lõppenud, siis peagi teatas väljaanne Izvestija uutest plahvatustest.
Valdavalt islamiusuline Inguššia asub Põhja-Kaukaasias ja jagab lõunas piiri Gruusiaga. See on Venemaa üks ebastabiilsemaid piirkondi, kus lähedalasuvas Tšetšeenias levivad mässud mõnikord üle piiride.
Karabulak on Inguššia suuruselt kolmas linn Nazrani ja Sunža järel. Linna rahvaarv on 2023. aasta seisuga umbes 44 000 inimest. 2010. aastal toimus seal suur terrorirünnak.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et Inguššias toimunud tulevahetusest FSB eriüksuse ja kohalike võitlejate vahel kajastab pingelist olukorda piirkonnas ning sügavat konflikti Vene võimude ja kohalike elanike vahel. Sellised võitlused näitavad, et julgeolekuolukord on endiselt ebastabiilne ning vägivallaohud on jätkuvalt kohal. Seetõttu on oluline, et osapooled püüaksid leida rahumeelse lahenduse ning võtaksid meetmeid konflikti leevendamiseks ja stabiilsuse tagamiseks piirkonnas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus