Tere tulemast Eestisse! Täna on meil oluline uudis – Iisrael on lubanud saata oma maavägesid Egiptuse piiril asuvasse Rafah’i linna. See otsus on tekitanud palju rahvusvahelist tähelepanu ja spekulatsioone. See samm võib märkimisväärselt mõjutada Lähis-Ida poliitilist olukorda ning meie sõprade ja naabrite elu seal. Kui soovite olla hästi informeeritud ja kursis maailma sündmustega, siis jälgige meie kanaleid ja uudiseid. Oleme siin, et teid teavitada ja kaasata olulistesse teemadesse.
Iisrael teatas, et jätkab Hamasi vastu võitlemist ning lubas saata oma maaväed Egiptuse piiril asuvasse Rafah´ linna. Piirkonda on sõja eest põgenenud üle miljoni inimese.
Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant lubas, et riik jätkab Gazas oma sõjalist operatsiooni. Gallant lubas, et võitlus jätkub ka Rafah´ linnas, mis on viimane Hamasi kätte jäänud tugipunkt.
Gallant ei andnud üksikasju selle kohta, kuidas Iisraeli armee Rafah´ linna sihikule võtab. Samuti ei andnud ta informatsiooni selle kohta, millal Iisrael plaanib Hamasi sealt välja tõrjuda. Iisraeli ametnikud väidavad, et riik ei saa lõpetada võitlust Hamasi vastu enne, kui terroriorganisatsiooni sõjaline taristu on hävitatud.
Sõjaline operatsioon Rafah´ linnas esitaks Iisraelile nii strateegilisi kui ka geopoliitilisi väljakutseid. Piirkonnas elab ligi miljon inimest, paljud inimesed elavad telkides.
Iisrael teatas juba Egiptusele, et plaanib piirkonnas läbi viia maapealse sõjalise operatsiooni, vahetult pärast seda hoiatasid Egiptuse ametnikud, et kui palestiinlased peavad põgenema Siinai poolsaarele, siis Kairo tühistab aastakümneid kestnud rahulepngu, vahendas The Wall Street Journal.
USA avaldab samal ajal Iisraelile survet, et riik nõustuks kokkuleppega, mis sillutaks teed relvarahu sõlmimisele. Hiljuti jõudis piirkonda ka USA välisminister Antony Blinken.
Egiptus tugevdab juba oma idapiiri, Kairo ehitab piiritarasid, lisab kaameraid, vaatetorne. Iisrael pole veel avalikult kommenteerinud, mis juhtuks Rafah´ piirkonna inimestega, kui riigi väed peaksid piirkonda jõudma. Egiptuse ametnikud ütlesid samas, et Iisrael lubab inimestel evakueeruda tagasi piirkondadesse, kust nad pidid varem põgenema.
Operatsioon Rafah’s on endiselt planeerimisel. See käsitleb nii operatiivseid väljakutseid kui ka linna Rafah’ tiheda asustusega seotud küsimusi, ütles üks asjaga kursis olev Iisraeli ametnik ametnik.
Rafah’ elanike sõnul pole neil enam piisavalt toitu ega vett, kaupade hinnad on tõusnud lakke.
“Pole loogiline, et armee tungib Rafah’sse, kui inimesed ööbivad telkides, teedel ja rannas,” ütles 34-aastane Nour Naim.
Nour Naim lahkus oma kodust Gaza linnas, põgenes seejärel Khan Younisesse ning lõpuks jõudis Rafah’ piirkonda.
“Tegime siin süsteemi, teame, kuidas hankida toitu ja vett. Uude kohta kolimine on kallis ja inimestel pole raha,” rääkis Nour Naim.
28-aastane Abeer Hayek ütles, et võib nüüd naasta Gaza keskossa. “Ma ei maga. Ma kardan,” rääkis Hayek.
Iisrael muretseb samas, et Hamas üritab Rafah’ piiripunktil valitsevat kaost enda huvides ära kasutada. Egiptuse ametnikud ütlesid, et Iisraeli hinnangul on Gaza ja Siinai poolsaare vahele jäänud vähemalt 12 tunnelit.
“Rafah’ jätmine väravaks maailma ja Gaza vahele tähendab, et Hamas alustab viivitamatult oma sõjaliste võimete taastamist,” märkis Iisraeli sõjaväeluure endine tippjuht Michael Milshtein
Kokkuvõttes võib öelda, et Iisraeli otsus saata maaväed Egiptuse piiril asuvasse Rafah´ linna näitab nende pühendumust piirkonna julgeolekule. See otsus võib aidata kaasa terrorismivastase võitlusele ja rahule Lähis-Idas. Samas tuleb jälgida olukorda väga hoolikalt, et vältida eskaleeruvat konflikti ja tsiviilelanike kannatuste suurenemist. Rahvusvahelise kogukonna ja ÜRO sekkumine võib olla oluline, et tagada humanitaarabi ja rahulik lahendus piiriäärsete alade probleemidele.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus