Tervitused kõigile! Viimased uudised räägivad, et rahvusvaheline tuumaenergia agentuur (IAEA) on avastanud, et Iraani rikastatud uraani varu on 27 korda suurem kui rahvusvaheliselt kokku lepitud tasemel. See tekitab ulatuslikke küsimusi ja muret kogu rahvusvahelises kogukonnas. Mis saab edasi? Kuidas see võib mõjutada rahvusvahelist julgeolekut? Kuidas peaksid teised riigid ja organisatsioonid sellele reageerima? Olukord on kindlasti pingeid täis ning jälgime huviga, kuidas see areneb.
ÜRO tuumajärelevalveagentuur (IAEA) teatas esmaspäeval, et Iraanil on hinnanguliselt rikastatud uraani varu 27 korda rohkem kui lepiti kokku 2015. aasta leppes Teherani ja maailma suurvõimude vahel.
AFP-le näidatud IAEA salastatud raporti kohaselt oli Iraani rikastatud uraani koguvaru 10. veebruari seisuga 5525,5 kilogrammi, mida on viimase, novembris esitatud kvartaalse ülevaatega võrreldes 1038,7 kilogrammi rohkem.
IAEA kohaselt teevad neid murelikuks Iraanis viimasel ajal avalikkusele edastatavad sõnumid, mis tekitavad põhjendatud kartust Teherani tehnilise võimekuse kohta toota tuumarelvi.
“Iraanis tehtud avaldused seoses selle tehnilise võimekusega toota tuumarelvi üksnes suurendavad peadirektori muret Iraani ohutusdeklaratsioonide korrektsust ja täielikkust,” märkis raport.
Kokkuvõttes näitab IAEA aruanne selgelt, et Iraani rikastatud uraani varu ületab oluliselt rahvusvaheliste kokkulepete piiranguid. See tekitab muret ja suurendab pinget rahvusvahelisel tasandil. On oluline, et Iraan täidaks oma rahvusvahelisi kohustusi ja tagaks tuumaleppest kinnipidamise. Rahvusvahelise kogukonna ja IAEA koostöö on hädavajalik selle olukorra lahendamiseks ning tuumarelva leviku vältimiseks. Jätkuv jälgimine ja koostöö on vajalikud globaalse julgeoleku tagamiseks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus