Eestis on homoseksuaalsetel meestel nüüd võimalus anda verd ilma täiendavate piiranguteta. See on oluline samm võrdse kohtlemise suunas ning näitab, et Eesti ühiskond areneb ja muutub avatumaks ja inklusiivsemaks. Uus poliitika kõrvaldab ebaõiglase diskrimineerimise tava ning võimaldab kõigil soovijatel anda verd, sõltumata nende seksuaalsest orientatsioonist. See on positiivne muudatus, mis edendab tolerantsust ja võrdsust ning peaks olema eeskujuks teistele riikidele võitluses võrdsuse ja inimõiguste eest.
Reedel muutuvad kõigis Eesti verekeskustes doonorite valikukriteeriumid ja piirangud, nii et nüüdsest saavad verd loovutada homoseksuaalsed mehed võrdsetel alustel heteroseksuaalsete doonoritega.
“Viimastel aastatel kogu maailmas, ka Eestis, muudetud seksuaalse riskikäitumise kriteeriumeid veredoonoritel,” ütles Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellep.
“2018. aastal muudeti Eestis teise mehega seksuaalsuhtes olnud meeste alaline vereloovutuse keeld 12 kuu pikkuseks piiranguks. Mõne aasta pärast vaadati piirangud uuesti üle ning võttes arvesse nii Eesti kohta avaldatud epidemioloogilisi andmeid kui doonorivere testimiseks kasutavate tehnoloogiate paranemist, otsustati kõrge riskikäitumisega doonoritel vereloovutamise piiranguid Eestis veelgi leevendada. 2022. aastast alates lubati mehel verd loovutada pärast nelja kuu möödumist viimasest seksuaalkontaktist teise mehega. Reedest muutuvad doonori küsimustik ja valikukriteeriumid nii homo- kui heteroseksuaalsete suhete puhul ühesugusteks,” rääkis Lellep.
Kuna paljudes riikides homoseksuaalsed mehed võivad heteroseksuaalsete doonoritega võrdsetel alustel verd loovutada, siis võttis Eesti Transfusioonmeditsiini Selts (ETMS) riskikäitumisega seotud piirangud eelmisel aastal taas päevakorda. Selleks, et ka Eestis oleks võimalik rakendada uusi doonorite valikukriteeriumeid, tuli eelnevalt hinnata muudatuse mõju doonorivere ohutusele. ETMS koostöös Eesti verekeskustega viisid läbi Euroopa Meditsiiniagentuuri metodoloogial põhineva riskianalüüsi, mis arvestas verega edasikanduvate nakkuste esinemist hinnatavas rühmas ning verekeskustes doonorite uurimiseks kasutatavate uuringumeetodite tundlikkust ja spetsiifilisust.
Saadud riskianalüüsi tulemused näitasid, et homoseksuaalsete meeste lisandumisel veredoonorite populatsiooni jääkrisk küll teatud määral kasvab, kuid verega edasikanduvate viiruste (HIV, HBV ja HCV) üldine riskihinnang sellest ei muutu. Näiteks Eesti oludes on mitmeid kordi suurem tõenäosus surra autoõnnetuses ja saada pihta välgunoolega, kui saada vereülekandel aknaperioodis olev HIV, HBV, HCV nakkus.
Kuna Eestis puudub vajadus esitada veredoonoritele küsimusi seksuaalsuhte orientatsiooni kohta, siis muutuvad alates reedest doonori küsimustik ja valikukriteeriumid nii homo- kui heteroseksuaalsete suhete puhul ühesugusteks. Seksuaalseks riskikäitumiseks loetakse endiselt tasulist seksiteenust, juhusuhteid ja uut seksuaalpartnerit, mis toob kaasa veredoonorluse keelustamise neljaks kuuks.
Kokkuvõttes võib öelda, et homoseksuaalsetel meestel pole enam Eestis vereloovutamisel lisapiiranguid, mis on samm edasi võrdse kohtlemise suunas. See on oluline võit võitluses diskrimineerimise vastu ja loob võimaluse kõigile, sõltumata nende seksuaalsest orientatsioonist, anda tagasi ühiskonnale vereannetuse kaudu. Loodetavasti jätkatakse ka tulevikus samas vaimus ja tagatakse kõigile võrdsed võimalused panustada ühiskonna heaolusse.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus