Holland on teel tehnokraatliku valitsuse suunas, kus poliitilised otsused tehakse pigem ekspertide kui poliitikute poolt. See muutus võib tuua kaasa nii kiidusõnu kui ka kriitikat. Hollandi poliitilise maastiku muutumine pakub huvi selle mõju kohta nii riigi sise- kui ka välispoliitikale. See areng peegeldab laiemat trendi Euroopas, kus riigid võtavad üha enam kasutusele tehnokraatlikke lähenemisviise valitsemises. Hollandi suundumine tehnokraatlikule valitsusele on oluline teema, mis vajab tähelepanu ja analüüsi.
Holland liigub osaliselt tehnokraatliku valitsuse poole neli kuud pärast seda, kui parempopulistliku erakonna Vabaduspartei (PVV) liider Geert Wilders saavutas valimisvõidu.
Neljapäeval avaldatud pikisilmi oodatud ülevaate kohaselt leppisid neli koalitsioonilepet läbi töötavat erakonda kokku, et jätkavad kõnelusi ühtlaselt segatud valitsuskabineti üle, mis koosneb inimestest nii seest ja ka väljastpoolt poliitikat.
“Nelja parempoolse partei liidrid püüdlevad tasakaalustatud ministrite kombinatsiooni poole nii sise- ja ka välispoliitikas,” öeldakse läbirääkimiste järelevalvet teostava Kim Puttersi kokkuvõttes.
Putters soovitas, et 50 protsenti valitsuskabineti liikmetest võiksid olla poliitiliste sidemetega inimesed, 50 protsenti tuleks väljastpoolt poliitikat.
Neli parteijuhti, sealhulgas Wilders, leppisid kokku, et säilitavad oma rollid parlamendiliikmetena ega asu ministrikohtadele.
“Ma tegelikult ei arva, et see demokraatias nii peaks olema,” ütles Wilders ajakirjanikele.
Kokkuvõttes näeme, et Holland on liikumas osaliselt tehnokraatliku valitsuse suunas. Kuigi traditsiooniliselt on seal valitsetud demokraatlikult, on viimastel aastatel kasvanud toetus tehnokraatlikule valitsusmudelile. See võib olla seotud keeruliste poliitiliste olukordadega, kuid on oluline jälgida, kuidas see muutus mõjutab Hollandi poliitilist maastikku ja otsustusprotsesse tulevikus. Teadmiste ja tehnoloogia arenguga on oluline leida tasakaal tehnokraatliku juhtimise ja demokraatia väärtuste vahel, et tagada kodanike hääl ja huvide esindatus püsiks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus