Tere tulemast Eestisse! Üks huvitav teema, millest viimasel ajal palju räägitakse, on Hiina rahvaarvu kiire kahanemine. See on tekitanud palju arutelu üle maailma, kuidas see võib mõjutada mitte ainult Hiina, vaid ka globaalset dünaamikat. Kas see on demograafia muutuste, majanduse või sotsiaalsete tegurite tulemus? Kuidas see võib mõjutada rahvastiku vananemist ja sotsiaalset struktuuri? Lähme sügavamale selle teemaga ja uurime, miks Hiina rahvaarv kahaneb ning millised võivad olla selle mõjud nii Hiinale kui ka kogu maailmale.
Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Hiina rahvaarv kahaneb üha kiiremas tempos, kuna rahvastik vananeb ja riigis sünnib üha vähem lapsi. Peking pidi tunnistama, et Hiina rahvaarv vähenes 2023. aastal teist aastat järjest.
Hiina statistikaamet teatas, et 2023. aasta lõpus elas riigis 1,410 miljardit inimest, 2022. aastal elas riigis 1,412 inimest. 2022. aastal vähenes Hiina rahvaarv esimest korda alates 1960. aastast, eelmise sajandi keskpaigas tabas Hiinat suur näljahäda.
Viimase aasta jooksul vähenes Hiina rahvaarv 2,08 miljoni inimese võrra, 2022. aastal kahanes rahvaarv 850 000 inimese võrra. Sündimuskordaja on viimastel aastatel langenud alla 1,1,. Eelmisel aastal sündis riigis 9,02 miljonit last, aasta varem oli sündide arv 9,56 miljonit, vahendas The Wall Street Journal.
2022. aasta lõpus loobus kompartei karmidest koroonapiirangutest, see võis järsult suurenda surmade arv. Statistikaamet teatas, et eelmisel aastal suri riigis 11,10 miljonit inimest. 2022. aastal suri 10,41 miljonit inimest. Peking aga ei avalda surmade arvu kuude kaupa, statistikaameti andmed ei pruugi olla ka usaldusväärsed.
Võimud tahavad nüüd praegust sündimuse vähenemise trendi ümber pöörata, Peking tühistas juba 2015. aastal ühe lapse poliitika. Demograafiline kriis on aga ainult süvenenud, majanduslikud raskused süvendavad riigis ebakindlust veelgi.
Hiina väitis kolmapäeval, et riigi majandus kasvas eelmisel aastal 5,2 protsenti. Isegi ametlike andmete kohaselt jäi majanduskasv alla pandeemiaeelsele tasemele. Noorte tööpuudus kerkis 21 protsendini.
Hiina rahvastik vananeb nüüd kiiremas tempos kui teistes arenguriikides, see kahjustab Hiina majanduse konkurentsivõimet.
Iga viies hiinlane on praegu 60-aastane või vanem, linnades elavad hiinlased jäävad aga tihti 60-aastaselt pensionile. Peking on aastaid rääkinud pensioniea tõstmisest, kuid pole seda sammu veel astunud.
Kokkuvõttes võib öelda, et Hiina rahvaarvu kiire kahanemine on tõsine mure nii Hiinale kui ka kogu maailmale. Sellel võivad olla ulatuslikud majanduslikud, sotsiaalsed ja poliitilised tagajärjed nii Hiinas kui ka rahvusvahelisel tasandil. Hiina valitsus võtab juba meetmeid selle trendi muutmiseks, kuid see nõuab pikaajalist ja läbimõeldud strateegiat. Samal ajal peaksid teised riigid olema valmis kohanema maailma ühe suurima riigi demograafiliste muutustega ning arvestama nende mõjuga üleilmsele majandusele ja poliitikale.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus