Helme: uued maksud ainult süvendavad kriisi | Eesti

2260239h9335t24

Eesti poliitik Martin Helme on viimastel päevadel tekitanud suurt vastukaja oma ettepanekutega kehtestada uusi makse, väites et need ainult süvendavad juba niigi rasket majanduskriisi. Helme seisukohad on tekitanud palju poleemikat ja vastakaid arvamusi ühiskonnas ning paljud eksperdid ja poliitikud on väljendanud muret tema ettepanekute võimalike tagajärgede üle. Kuid kas Helme suudab veenda Eesti avalikkust, et tema maksupoliitika on õige tee majanduskriisi ületamiseks?

EKRE esimehe Martin Helme sõnul on Eesti riigi majanduse seis tingitud Reformierakonna otsustest energiakriisi ajal. Uued maksud süvendavad ainult kriisi, ütles Martin Helme neljapäeval “Esimeses stuudios”.

Martin Helme ei näe endal süüd, kui Eestil peaks tekkima probleeme Maastrichti kriteeriumite täitmisega. Tema sõnul on naeruväärne jutt, et erakond kes oli võimul 20 aastat (Reformierakond), süüdistab majanduse seisus erakonda, kes oli võimul 20 kuud (EKRE). “Reformierakond on ise keeranud Eesti majanduse tuksi. See on pöörane, kuidas nad on Eesti võlga suurendanud,” ütles Martin Helme.

Helme sõnul on ka naeruväärne etteheide, et kui Jüri Ratas võimule sai, siis hakati reserve ära sööma ja võeti püsikulusid juurde. “Me stimuleerisime majandust erimeetmetega, umbes 700-800 miljoni ulatuses. Osa sellest olid tõesti reservid. Olen väga rahul, et meil õnnestus 270 miljonit töötukassa reservidest tööturu stabiliseerimiseks kulutada,” sõnas Helme.

Tema sõnul olid need laenumahud ja eelarve miinus väiksemad, kui see mis Reformierakond järgnevatel aastatel tegi. “Nad on majanduse viinud kriisi. Meil on Euroopa kõige pikem majanduslangus, kõige sügavam majanduslangus, kõige kõrgem inflatsioon,” ütles Helme.

Majandus ei kasva Helme sõnul selle tõttu, mida Reformierakond tegi energiakriisi ajal. “2020ndal aastal oli selge, et kui midagi ette ei võta, siis kõigepealt tuleb inflatsioon, mis tapab ära ettevõtete ekspordi võimekuse, ettevõtted hakkavad koondama, kaob ära palgakasv, majanduse investeerimise võime ja siis tuleb juba tööpuuduse kasv. Kõige sellega koos käib eelarve laekumiste vähenemine. See oli nii ettenähtav,” lausus Helme.

Loe rohkem:  Stoicescu lahkus Eesti 200 juhatusest | Eesti

Helme sõnul ei peaks jutt käima ümber Maastrichti kriteeriumite, vaid selle, kuidas saada Eesti majandus kasvama. “Lühiajaline lahendus on energiahinnad alla saada, tänane valitsus liigub täpselt ristivastupidises suunas. Riigikaitsemaks on inimestele nahaalne näkku valetamine,” ütles Helme.

Helme sõnul tuleb keskenduda rohkem kärpimisele, kuid valitsuse kärpimisplaan on tema sõnul asendustegevus.

Ukraina toetamine on Helme sõnul teinud Eesti vaeseks, ning selle tagajärjel on tõstetud makse. “Ei ole meie kohustus meist kuus korda suuremat riiki üleval pidada. See lihtsalt ei ole mõeldav,” sõnas Helme.

Helme sõnul pole suhkrumaksul mingit mõju tarbija käitumisele ega riigieelarvele. “20 miljoniga riigi eelarvesse mingit vahet ei tehta,” lausus Helme.

Helme sõnul tõmbas valitsus Eestile kaela needuse, kui tegi riigist “homoriigi”. “See tähendab, seda, et meile tulevad kaela nuhtlused. Kas see nuhtlus on nälg ehk majanduslangus või see nuhtlus on sõda,” ütles Helme.

Helme sõnul ei poolda EKRE astmelist tulumaksu, kuna see tähendab Helme sõnul taaskord uut maksutõusu. “See jutt, mida sotsid räägivad astmelisest tulumaksust, tähendab uut maksutõusu,” sõnas Helme.

Kokkuvõttes võib öelda, et Eesti rahandusminister Martin Helme seisab uute maksude kehtestamise vastu, hoiatades, et need võivad süvendada juba kriisis olevat majandust. Helme usub, et valitsuse prioriteet peaks olema majanduse toetamine ning et uued maksud võivad hoopis pärssida majanduskasvu. Tema seisukoht kajastab muret Eesti majanduse tervise pärast ning rõhutab vajadust leida alternatiivseid viise kriisist ülesaamiseks. See teema on oluline aruteluks ja otsuste tegemiseks, mis mõjutavad kogu riigi tulevikku.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga