Treeningud ja sporditegevused on olulised lapse arengule, kuid treeneritel lasub suur vastutus tagada laste turvalisus treeningutel. Heini sõnul on see üks olulisemaid ülesandeid treeneritele. Laste füüsiline ja emotsionaalne turvalisus on võtmeks nende arengus ning see peaks olema igale treenerile prioriteet. Uurimused näitavad, et lapsed, kes tunnevad end treeningutel turvaliselt ja toetatult, saavutavad paremaid tulemusi ning arenevad tervemalt. Seega on Hein veendunud, et treenerid peaksid pöörama suuremat tähelepanu laste turvalisusele treeningutel.
Tunnustatud sporditegelased kutsuvad treenereid üles läbima Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse (EADSE) väärkohtlemise ennetamise kursust.
EADSE sporditurvalisuse koordinaatori Ilona Kivisiku sõnul käsitleti 2023. aastal spordieetika rikkumisi 20 spordialal ligi 30 korral, millest hinnanguliselt üle poole on seotud väärkohtlemisega. Treeneritele mõeldud tasuta e-kursus aitab suurendada teadlikkust väärkohtlemise märkamiseks, ennetamiseks ja reageerimiseks spordikeskkonnas.
“Väärkohtlemise ja ahistamise haavatavaim sihtrühm on lapsed ja noored, samas ei saa unustada, et ka täisealine sportlane on haavatav. Varasemad uuringud on leidnud, et väärkohtlemist spordis mõjutab kultuuriline taust, spordikorraldus, korralduslik ülesehitus, treenerite ja sportlaste võimusuhete vahe, autoritaarne treeningstiil. See tähendab, et treeneri jõupositsioon on tihedalt seotud väärkohtlemise juhtumitega spordis,” ütles Kivisik. “Samas tuleb rõhutada, et kõikidel spordis osalejatel on turvalise ja üksteist hooliva keskkonna loomisel suur roll, kuid siiski treeningkeskkonnas on võtmeisikuks treener.”
Kursuse on esimeste testijatena läbinud eliittreener Siiri Põlluveer, aasta treener Henry Hein ja tippsportlane Allar Raja.
“Väärkohtlemise ennetamise e-kursus on lihtsasti läbitav kõikidele spordiga seotud inimestele, aga eriti peaksid selle kursuse läbima kõik treenerid, olenemata vanusest, kogemusest või kvalifikatsioonist,” lausus Eesti aasta treener, ujuja Eneli Jefimovat juhendav Henry Hein. “Ülesanded on vägagi elulised ja panevad kaasa mõtlema. Laste ja noorte turvalisuse tagamine on kindlasti üks treeneri olulisemaid ülesandeid ning kursus tuletab seda kindlasti meelde,” lisas Hein.
Kursuse maht on kaks akadeemilist tundi ja see läheb arvesse treenerite täienduskoolitusena. Muuhulgas käsitletakse, kes on ohver ja väärkohtleja, kuidas väärkohtlemine spordis avaldub, ning antakse juhised spordipersonalile väärkohtlemise ennetamiseks. E-kursus sisaldab interaktiivsed ülesandeid ja videomaterjale ning lõppeb testiga.
Tutvu spordis väärkohtlemise ennetamise e-kursusega siin.
Kokkuvõtteks võib öelda, et treeneritel on oluline roll laste turvalisuse tagamisel sporditegevuste käigus. Hein rõhutab, et treenerid peavad olema teadlikud erinevatest ohutusaspektidest ning järgima ohutusnõudeid ja -reegleid. Laste heaolu ja turvalisus peaks alati olema esmatähtis ning treenerid peavad selle eest hoolitsema. Oluline on pidevalt end täiendada ja olla kursis uute ohutusalaste juhenditega, et tagada laste turvalisus treeningutel ja võistlustel. Tähelepanelik ja hoolas treener suudab luua lastele turvalise ning toetava keskkonna nende sportimisel.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus