Haapsalu raudtee toetusrühm: ehituseks saaks kasutada CO2 raha | Majandus

647902hf251t24

Tere tulemast Haapsallu! Siinse linna raudteetoetusrühm on tulnud välja innovaatilise ideega, kuidas taastada ajalooline raudtee ja samal ajal vähendada süsihappegaasi heitmeid. Ehituse rahastamiseks plaanitakse kasutada CO2 raha, mis muudab projekti keskkonnasõbralikuks ja jätkusuutlikuks. See ambitsioonikas ettevõtmine mitte ainult ei taasta olulist transporditeed, vaid aitab ka kaasa keskkonnasäästlikkusele ning majanduslikule arengule. Haapsalu raudtee toetusrühm on samm edasi rohelisema ja jätkusuutlikuma tuleviku suunas.

Haapsalu raudtee toetusrühma esinaise Reili Ranna sõnul saaks projekteeritud raudtee ehituseks kasutada CO2 kvoodi müügist saadud raha. Ehitus läheks maksma hinnanguliselt 115 miljonit eurot.

Valitsuses Haapsalu raudtee rahastamise teemal arutelusid veel toimunud ei ole, kuid koalitsiooni kuuluva Sotsiaaldemokraatliku Erakonna peasekretäri Ranna sõnul peaksid need lähinädalatel toimuma.

“Toetusrühma poolt oleme ministritega käinud kohtumas. Selgitanud veel kord seda perspektiivi, vajadust ja nägemust, millist muutust raudteeühendus võiks Lääne-Eesti elanikele tuua,” ütles Rand ERR-ile.

“Eks selle nimel tuleb tööd edasi teha. Väga loodame, et ka õige pea jõuab valitsusse regionaalministeeriumis ettevalmistamisel olev liikuvusreform, mis näeb, et ühistranspordi nii-öelda põhisambaks Eesti erisuundades on raudteeühendus. Lääne-Eestis on raudteeühenduse puudumine Rohukülaga kitsaskoht,” sõnas Rand.

Randi hinnangul saaks raudtee ehitamiseks kasutada CO2 kvoodi müügi vahendeid.

Stsenaariumile, et raudteed ei ehitata, Rand arutada ei soovinud. “Ma pigem paneks hetkel kogu energia sellele, et see raudtee üks hetk Rohukülla jõuab,” ütles Rand.

Kliimaministeeriumi avalike suhete nõunik Martin-Erich Torjuse sõnul on raudteelõik projekteeritud lõpuni, seega plaani, et projekt jääks ainult paberile, ei ole.

“Samas tuleb arvestada riigi rahaliste võimalustega – kui on võimalik raudteele rahalisi vahendeid eraldada, siis kaalutakse Rohuküla raudtee edasi ehitamist,” lausus Torjus.

Kokkuvõttes võib öelda, et Haapsalu raudtee toetusrühma ettepanek ehituseks CO2 raha kasutada on loodussõbralik ja majanduslikult mõistlik. See annaks võimaluse nii raudtee renoveerimiseks kui ka keskkonnasäästlikuks arenguks. Lisaks sellele tooks raudtee taastamine piirkonnale majanduslikku kasu, luues uusi töökohti ja soodustades turismi. Seega on see ettepanek mitmekülgne ja tasub kindlasti kaalumist ning toetamist, kuna see võiks tuua kasu nii keskkonnale kui majandusele.

Loe rohkem:  Kilk: et Estlink 2 lõhuti pahatahtlikult, on 99,99 protsenti välistatud | Majandus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga